07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “İstersen Gel Bir de Sevim Tanürek Cinayetini Araştıralım”
“İstersen Gel Bir de Sevim Tanürek Cinayetini Araştıralım”

“İstersen Gel Bir de Sevim Tanürek Cinayetini Araştıralım”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan konuyu Muharrem İnce’nin 20 yıl önceki dersane işletmeciliğine getirince, İnce de aynı tarihteki TRT sanatçısı Sevim Tanürek’in karanlıkta kalan ölümünü hatırlattı.

“İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım”

“Her gün bir şeyler söylüyor. Tam 20 sene öncesine gitmişler. Dershanelerde iki türlü öğretmen çalışır. Emekliler için prim ödenir ama hiçbir faydası yoktur onun. Emekliler o paranın kendisine verilmesini isterler. Erdoğan eski defterleri açma bak açarım altında kalırsın. Dershanede 20 sene önce ceza kesilmiş. E ne olmuş? Sonra ödenmiş. İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım.”

İşte Muharrem İnce ‘nin hatırlattığı ve Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın Sevim Tanürek’in ölümüne yol açtığı o kazanın hikayesi:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, henüz Başbakan olmadan önce, Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken oğlu Ahmet Burak Erdoğan, 11 Mayıs 1998’de Şişli’de yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek’e çarptı.

Kazadan sonra derhal olay yerine belediyenin arazözleri geldi, kaza yaşanan caddedeki fren ve kan izlerini yok etti. Örtbas etme girişimi hemen başlamıştı.

Ahmet Burak Erdoğan hakkında trafik raporunda “dalgın olarak araç kullandığı” için kusur oranı sekizde üç (3/8) tespiti yapıldı. Savcı polisin raporuna dayanarak 3 aydan 20 aya kadar hapis istedi.

Ardından, Sevim Tanürek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bunun üzerine Ahmet Burak Erdoğan hakkında ek iddianame düzenlenerek “istenen ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis” diye değişti.

İBB Başkanı Tayyip Erdoğan, derhal Sevim Tanürek’in yakınlarına büyük ihtimam gösterdi, mezar temin etti, hastane masraflarını karşıladı. Onlar da şikayetlerinden vazgeçtiler.

Ancak dava sürdü.

Mahkeme Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi’nden kazayla iligili rapor istedi. Bu dairenin başında makine mühendisi Eyüp Çakmak bulunuyordu. Sanık Erdoğan için “tamamen kusursuz” raporu düzenledi ve “sekizde sekiz (8/8) kusur ölen yaya Sevim Tanürek’tedir” dedi.

Evet, Burak Erdoğan’ın ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusur, yaya yolunda karşıdan karşıya geçmekte iken arabanın çarptığı yay Sevim Tanürek’te bulundu. Tamamen.

Böylece Burak Erdoğan beraat etti.

Erdoğan başbakan olunca, oğul Erdoğan’a “kusursuzdur raporu” veren dairenin başkanı Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.”

 

Gazeteci Mustafa Hoş sosyal medya hesabından  Sevim Tanürek’in ölümüyle ilgili karanlıkta kalan detayları paylaştı. Hoş, BİGBOSS kitabında cinayet gibi kazada karanlıkta kalan detayları şöyle yazmıştı;