07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP’nin Seçim Propagandasına HDP’li Esnaf Tepkisi
AKP’nin Seçim Propagandasına HDP’li Esnaf Tepkisi

AKP’nin Seçim Propagandasına HDP’li Esnaf Tepkisi

Şanlıurfa Suruç’ta seçim çalışması yapan AKP milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile esnaf arasındaki kavga ailelerin de katılmasıyla büyüdü. Bıçak ve silahların kullanıldığı kavgada Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Yıldız ile esnaflık yapan Esved, Fadıl ve Ferit Şenyaşar yaşamını yitirdi. CHP ve HDP’den sağduyu çağrısı yapıldı. Erdoğan PKK’ye işaret ederken Bakan Soylu, “Yanlarına bırakmayız” dedi. Erdoğan ise kavgayı esnafın “siz bizim HDP’li olduğumuzu bilmiyor musunuz'” szöleriyle açıkladı.

AKP’nin Seçim Propagandasına Esnaf Tepkisi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile esnaf arasında çıkan kavgada milletvekilinin ağabeyi Mehmet Yıldız ile 3 esnaf yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Dikili Mahallesi’ndeki çarşıda dün Şanlıurfa Milletvekili ve milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında tartışma çıktı. Tartışma silahlı ve bıçaklı kavgaya dönüştü. Yaralılar, ambulanslarla Suruç ve Şanlıurfa merkezdeki hastanelere kaldırıldı. Yaralıların hastaneye getirilişi sırasında yeniden KAVGA çıktı. Çevik kuvvet polisi müdahale etti.

Valilikten açıklama

Şanlıurfa Valiliği’nden akşam saatlerinde yapılan ilk açıklamada 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 2’si ağır 9 kişinin de yaralandığı belirtilerek, “Saat 15.56 sıralarında ilimiz AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, yanındaki grup ile birlikte Suruç ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sonrasında iki grup arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi neticesinde çıkan olayda, biri milletvekilinin yakını olmak üzere üç kişi hayatını kaybetmiş 9 kişi de yaralanmıştır. İkisinin durumu ağır olan yaralılardan beşi vekilin yakınlarından oluşmaktadır. Yaralılar Suruç Devlet Hastanesi ve Şanlıurfa’daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alınmış olup, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturmalar başlatılmıştır” denildi.

Valilik açıklamasının ardından yaralanan 1 kişi daha kaldırıldığı hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Böylece ölü sayısı 4’e yükseldi. Yaşamını yitirenlerin AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Yıldız ile Esved, Fadıl ve Ferit Şenyaşar olduğu öğrenildi. Durumu ağır olan, Mustafa Yıldız, Sağlık Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’ya gönderilen uçak ambulansla Ankara’ya sevk edildi. Tedavi altına alınan yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı TV programında, “Ben de milletvekilimizi aradım az önce başsağlığı diledim. Kardeşini kaybetmiş ve 4 ağabeyinin de yaralı olduğu bilgisini verdi” dedi. Samsun’da gazetecilere açıklama yapan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bölgeye ambulans uçak gönderdiklerini ifade etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Suruç’a gittiği belirtti.

“Esnaf ziyareti yapılırken ‘siz bizim HDP’li olduğumuzu bilmiyor musunuz’ demişler”

“AKP genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bayram namazı sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Suruç ‘ta 4 kişinin hayatını kaybettiği olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Erdoğan, “Esnaf ziyareti yapılırken ‘siz bizim HDP’li olduğumuzu bilmiyor musunuz’ buraya nasıl gelirsiniz diyerek bu aileye böyle bir saldır gerçekleşti.

İşte Erdoğan’ın sözlerinden satır başları:

Dün de Şanlıurfa milletvekilimizin abisi Şuruç’ta ne yazık ki terör örgütü PKK HDP bunlar öldürdüler. Aileden birkaç kişiyi yaraladılar. Bunların içinde ağır olanlar da var bunlar bir tahrik unsuru olarak bu işi bırakmış değiller.
Esnaf ziyareti yapılırken “siz bizim HDP’li olduğumuzu bilmiyor musunuz” buraya nasıl gelirsiniz diyerek bu aileye böyle bir saldır gerçekleşti.

Sonuç olarak 4 ölü 9 yaralı var.

Bunlar bizi üzen ve gerçekten barışa koşalım diyenler biz demokrasiden yanayız diyenler çözüm sürecinde yaptıkları oyunu yapmaya devam ediyorlar.

Ne yaparlarsa yapsınlar şunu bilsinler ki biz bu işin peşimi, bırakmayacağız. Ne Gabar’da ne Cudi de ne Bestler Dereler’de bırakacağız tek terörist kalmayana kadar üzerine gideceğiz.

Hükümet olarak kardeşliği tesis etmekle görevliyiz.

Milletimin bu oyunlara gelmemesini aman kardeşliği bırakmamasını dayanışma içinde hayırlısıyla şu 24 haziranı atlatmamızı temenni ediyoruz.”

MUHALEFETTEN İTİDAL ÇAĞRISI

Suruç’taki saldırının ardından HDP ve CHP’den sağduyu çağrısı yapılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan PKK’ye işaret etti. Bakan Soylu da “Yanlarına bırakmayız” dedi. Açıklamalar şöyle:

Başbakan Binali Yıldırım sağduyu çağrısı yaparak, “Bu vahim bir hadisedir. Sebebi ne olursa olsun hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Güzel günleri, coşkulu günleri, acılı günlere dönüştürmeye hakkımız yok” diye konuştu. Yıldırım, “Faillerin veya zanlıların PKK sempatizanı olduğu yönünde polis kayıtları var. Tespitleri var” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Seçimlerde elbette ki insanlar farklı görüşlerdedirler ve giderler kendi tercih ettikleri partiye veya kişiye oy verirler. Demokratik bir ortamda olması gereken budur ve hoşgörüyle insanlar düşüncelerini ifade ederler. Bir çatışma, hele hele yaralama gibi bir tablonun olmaması lazım” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Provokasyonlarla halkın ayaklandırılmaya çalışıldığını görüyoruz… Bunu yapanları lanetliyoruz. Biz HDP olarak hiçbir provokasyona zemin yaratmayacağız. Parti disiplini ile seçimlerin son gününe kadar hiçbir oyuna gelmeden, bu süreci sakinlikle, disiplin içinde atlatacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bugün hiç istemeyeceğimiz bir olay yaşandı. Ortamın gerginliği, OHAL’in gerginliği, iktidarın yarattığı gerginlik, şiddet dili, nefret söylemi.. Buna derhal son vermek gerekir. Tüm liderlere, cumhurbaşkanı adaylarına çağrı yapıyorum. Gelin bu oyunu deşifre edelim. Bu provokasyonlar karşısında güçlü bir çağrı yapalım. Tüm yurttaşlarımıza da sesleniyorum. Sizi bu tuzaklara çekmek isteyenler olacaktır. Seçimi kaybedeceklerini anladıktan sonra türlü türlü oyunlara başvuracaklar. Asla bu tuzakların içine düşmeyin” dedi.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada; “Başbakan’a, İçişleri ve Adalet akanlarına sesleniyoruz. Seçim çalışmalarının güvenliğinin sağlanması için gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Göreviniz güvenli bir seçim çalışması ortamını sağlamaktır. Seçimlere KAVGA ve kan bulaşmamalıdır” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Bu ziyareti yapmadan önce kurgulanmış, hazırlanmış bir durum söz konusu. Siyaseti ürküterek, korkutarak, baskı altına alarak, tahrik ederek ve buna silah karıştırarak yapmaya çalışanın yanına bırakmayız” dedi.