02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » ABD’den “Zeytin Dalı” Açıklaması
ABD’den “Zeytin Dalı” Açıklaması

ABD’den “Zeytin Dalı” Açıklaması

Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye’nin güvenliği konusunda meşru endişeleri olduğunu söyledi. Mattis, Türkiye’nin Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’ndan önce ABD’yi uyardığını da belirtti.

ABD’den “Zeytin Dalı” Açıklaması

Güneydoğu Asya’ya giderken uçakta gazetecilere açıklama yapan Mattis, “Türkiye NATO üyesi. Sınırları içinde etkin direniş olan tek NATO ülkesi ve Türkiye’nin güvenlik konusunda meşru endişeleri var” dedi.

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyini vurmadan önce ABD’yi uyardığını belirten Mattis, iletişimin telefon konuşması aracılığıyla üst düzey Türk ve Amerikalı yetkililer arasında gerçekleştiğini ifade etti.

Mattis, YPG’yle ilgili olarak da, “Etkin bir güç olduklarını kanıtladılar. Onlara binlerce kayba mal oldu ama onları gördünüz. Koalisyonun desteğiyle IŞİD’i Suriye’de sildiler” diye konuştu. IŞİD’e karşı başarının Türkiye’nin birçok endişesini gidermediğini belirten Mattis, Ankara’nın çatışmanın Suriye sınırlarını aşacağı konusunda endişeli olmasının anlaşılır olduğunu söyledi.

Mattis, Türkiye’nin operasyonu nedeniyle Suriye’deki Amerikalı askerlerin risk altında olmadığını da kaydetti.

“TÜRKİYE’YE İTİDALLİ OLMASI ÇAĞRISI YAPIYORUZ”

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert ise yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Cumartesi günü Türk ve Rus Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşmede belirttiği gibi Amerika’nın Suriye’nin kuzeyindeki durumdan, özellikle de masum sivillerin durumundan çok endişeli olduğu kaydedildi.

Açıklamada, IŞİD’le mücadelede kritik ortak ve NATO müttefiki Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini çözmesini desteklemeye devam ediyoruz denildi.

Açıklamada, “Bununla birlikte Türkiye’ye itidalli olmasını, askeri operasyonlarının sınırlı bir kapsam alanında ve sürede yapmasını, sivil kayıpların önlenmesi için dikkatli olması çağrısı yapıyoruz” denildi.

Açıklamada, bütün taraflara IŞİD’in yenilmesine odaklanılması çağrısı yapıldı ve büyük uluslar için zamanın birlikte çalışarak Suriye halkının barış içinde istikrara kavuşmasını sağlamak olduğu kaydedildi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ BUGÜN TOPLANACAK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Fransa’nın talebi üzerine Suriye’deki son gelişmeler ile insani durum ve erişimin sağlanması konularını görüşmek üzere bugün toplanacak.

Toplantıda BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, konsey üyelerini Suriye’ye yaptığı ziyarete ilişkin bilgilendirecek.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Suriye’deki son durumu değerlendirmek için BMGK’yı acil toplantıya çağıracaklarını açıklamıştı.

Le Drian, Cezayir’deki Batı Akdeniz Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’deki son gelişmelerin kaygı verici olduğunu söylemişti.