07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » TRT ‘Evet’e Çalışıyor
TRT ‘Evet’e Çalışıyor

TRT ‘Evet’e Çalışıyor

Devlet televizyonu hak, hukuk, yasa tanımıyor… “Hayır” diyenleri yok sayan TRT haber kanalının  1-22 Mart günleri arasında haber bültenleri ve programlarda, Erdoğan ve AKP‘lilere toplam 4 bin 113 dakika süre tanırken HDP’ye sadece 1 dakika süre tanıdı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, TRT’yi RTÜK’e şikâyet ederek yaptırım uygulanmasını talep etti.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberine göre, Mart ayı boyunca hem meydanlarda hem de ekranlarda gerçekleştirilen çalışmalarda TRT’nin muhalefete takındığı tutum ise tarafsız olmadığını gözler önüne serdi. HDP’nin hazırladığı çalışmaya göre, mart ayı boyunca TRT Haber kanalının canlı yayın ve söz programı ve haber bülteni sürelerinin Tayyip Erdoğan ve siyasi partilere göre dağılımı yapıldı. Buna göre TRT haber kanalında 1-22 Mart tarihleri arasında yapılan program ve haber bültenlerinde Cumhurbaşkanı toplam 1390 dakika, AKP ve hükümet yetkililerine 2 bin 723 dakika, CHP’ye 216 dakika, MHP’ye ise 48 dakika süre ayrıldığı belirlendi.

HDP, TRT’yi RTÜK’e şikayet etti

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, konu hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikâyet dilekçesi verdi. Oluç, dilekçede TRT’nin yayınlarında tarafsız olmak zorunda olan bir kamu yayıncı olduğunu belirterek, TRT’nin RTÜK’ün yayın ilkelerine de uymakla yükümlü olduğunu anımsattı. Oluç, “TRT’nin yayınlarının siyasi parti ve demokratik gruplarla ilgili tek yönlü ve taraf tutan, fırsat eşitliği ilkesini göz ardı eden, kamuoyunun özgürce kanaat geliştirmesini engelleyen nitelikte olmaması gerekmektedir” görüşünü dile getirdi. Oluç, TRT Haber kanalının iktidar partisi ve diğer iki muhalefet partisinin referandum kampanyasına  Oluç, söz konusu ihlaller nedeniyle ayrı ayrı yaptırım uygulanmasını talep etti.

Diğer kanallar da HDP’ye söz hakkı vermiyor

HDP’li Oluç ayrıca gazecilik meslek örgütlerine gönderdiği yazıda da 17 ulusal TV kanalında 1-20 Mart tarihleri arasında Tayyip Erdoğan ve AKP’ye 420.5 saat canlı yayın süresi verilirken, HDP’ye hiç yer verilmediğini kaydetti. Oluç, medya ambargosunu en şiddetli ve ağır yaşayan partinin HDP olduğunu belirterek, “Referandum gibi ülkemizin kaderini tayin edecek böylesi kritik bir süreçte oyunu aldığımız her bir yurttaşın bilgiye erişim hakkına sahip olabilmesinin sağlanabilmesi için katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.