07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Tank Baktık Ama Bulamadık”
“Tank Baktık Ama Bulamadık”

“Tank Baktık Ama Bulamadık”

15 darbe girişimi sonrası “FETÖ“ye üye olmak suçlamasıyla tutuklanan basın-yayın kuruluşlarında çalışan 26’sı tutuklu 27 gazeteci ile birlikte müzisyen Atilla Taş da  8 ay sonra hakim karşısına çıktı.

Atilla Taş Atilla Taş, gazeteciler Murat Aksoy, Gökçe Fırat ve Mutlu Çölgeçen’i Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak iddiasıyla tutuklayan eski İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi İbrahim Lorasdağı, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı olarak yargılamanın da başına geçti. Sanıkların reddi hakim talebini de reddetti. Mahkemede savunma yapan müzisyen Atilla Taş, “Hayatımda bir kez örgüte üye oldum. O da CHP’dir. Bununla da gurur duyuyorum” dedi.

İşte Atilla Taş’ın savunmasından başlıklar;

Kimlik tespiti sırasında mesleği sorulan Atilla Taş, “Eskiden şarkıcıydım, şimdi gazetecilikten tutukluyum” diye yanıt verdi.

“Olağanüstü dönem olağanüstü hukuksuzlukları mı gerektiriyor?”

 

“ByLock, Eagle hiç kullanmadım. İlk defa bu davayla duydum. Hiç maklube yemedim, Bank Asya’da hesabım yok. Yurtlarında kalmadım. Müslümanım ama namaz kılmıyorum. Sizin gibi bir hakim tarafından tutuklandım. Olağanüstü dönemlerden geçiyoruz ama bu olağanüstü hukuksuzlukları gerektirir mi?.Hukukun sağlıklı işlediğine zerrece güvenim yok. Sizi gördüğümde de hukuka olan son umudum gitti.

“Hayatımda bir kez örgüte üye oldum. O da CHP’dir”

“Hayatımda bir kez örgüte üye oldum. O da CHP’dir. Bununla da gurur duyuyorum. Güneydoğu’da askerlik yaptım. Bacağımdan yaralandım. Arkadaşlarımı şehit verdim. 25 yıldır bacağımda mermiyle yaşıyorum ama bana terörist deniyor. Kanıma dokunuyor.”

“Hükümeti eleştirmenin terör suçu olduğunu bilmiyordum”

“Hukuk ve adalete öyle susadım ki kendimi Kafka’nın Dava isimli romanında hissediyorum. Muz cumhuriyetinde yaşadığımı bilseydim o tweetleri yazmazdım. Hükümeti eleştirmenin terör suçu olduğunu bilmiyordum. 40 yıl apolitik yaşarken başıma taş düştü de hayatım renklensin diye gideyim bir örgüte üye oldum mu dedim? Ham çökelekten yargılansam bana daha mantıklı gelir”

“Salsanız beni buradan eve gidecek param yok”

“Öyle absürt bir dönemden geçiyoruz ki hiç gitmediğim bir TV’nin hiç girmediğim rejisine girmekle suçlanıyorum. Nasıl bir örgüt üyesiysem bir kez bile programlarına katılmamış, propagandalarını yapmamışım. Girsem bile bu beni örgüt üyesi mi yapar? Salsanız beni buradan eve gidecek param yok. Bunun neresi örgüt üyeliği Allah aşkına”

“Ne ara bir araya gelip örgüt üyesi olduk bilmiyorum”

“Gazetede yazmayı hiç istememiştim ama muhaliflerin alanı öyle daraldı ki yaşamak için bile alan bırakmadılar. 1 milyon 700 bin takipçimin olduğu Twitter’da beni kimin retweet ettiğini nereden bileyim? Nasıl kollayayım. Orası özgür bir platform, tabi yurt dışında. Her tweetin altına ‘terör örgütü üyeleri retweet etmesin, sıkıntı oluyor’ diye mi yazayım? Kimseden akıl talimat almadım, gazeteye yalnızca 2-3 kez çay içmeye gittim. Hukuk böyle yürüyorsa kendimizi savunmayı bırakıp bol bol dua edelim. Bu davada yargılana arkadaşlarımın ismini bu iddianamede gördük. Ne ara bir araya gelip örgüt üyesi olduk bilmiyorum. Bu iddianameden anladığım hükümeti, Cumhurbaşkanı’nın eleştirirseniz terör örgütlerinin çizgisinde hareket etmiş olursunuz. Çünkü onlar da böyle hareket ediyor. Teröre, terör örgütlerine lanet okuyorum.”

“Tank baktık ama bulamadık”

Mahkeme başkanı Lorasdağı’nın “15 Temmuz’da neredeydin” diye sorması üzerine Taş, “Evdeydim. Dışarı çıktık, tank baktık ama bulamadık. Nihat Doğan gibi bir fotoğrafım olsun istedim” diye yanıt verdi.