07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Skandal Yeni KHK ile Ortaya Çıktı
Skandal Yeni KHK ile Ortaya Çıktı

Skandal Yeni KHK ile Ortaya Çıktı

Dün gece kabul edilen KHK ile FETÖ üyeliği gerekçesiyle meslekten atılan emniyet mensubu 242 kişinin de rütbesi ve emeklilik hakları alındı. KHK ile büyük bir skandal da ortaya çıktı. FETÖ firarisi olan Önder Aykaç ile Emrullah Uslu‘nun ismi de o listede. Yani 2 isim dün geceye kadar emekli maaşlarını alıyordu ve rütbeleri de duruyordu.

Resmi gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 686 sayılı kararname ile emekliye sevk edilenler, kendi isteğiyle emekli olanlar veya Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü hükümlerine göre meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan 242 kişinin rütbeleri alındı.

 

Kararnameye göre, bu kişiler görev yaptıkları teşkilata ve kamu görevlerine yeniden kabul edilmeyecek, doğrudan veya dolaylı görevlendirilemeyecek. Ayrıca uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamayacak ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. Söz konusu emniyet mensuplarının silah ruhsatları, emekli polis kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilecek ve özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak.

Skandal KHK ile ortaya çıktı

Rütbesi ve emeklilik hakları alınan 242 emniyet mensubu arasında  kamuoyunun yakından tanıdığı ve halen FETÖ firarisi olan eski Polis Akademisi öğretim üyesi Önder Aytaç ve eski baş komiser Emrullah (Emre) Uslu da yer alıyor.