07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sigaranın Zararlı Etkisini Azaltan 2 Besin
Sigaranın Zararlı Etkisini Azaltan 2 Besin

Sigaranın Zararlı Etkisini Azaltan 2 Besin

Her gün tüketebileceğiniz 2 adet besinle sigaranın yarattığı hasarları onarabilirsiniz. İşte sigaranın zararlı etkisini azaltan besinler…

Sigaranın Zararlı Etkisini Azaltan 2 Besin

Her gün 3 elma veya 2 domates yemek sigaranın neden olduğu hasarı onarabilir ve aynı zamanda akciğerlerin yaşlanmasını yavaşlatabilir. Bunun için tek kural elmaların ve domateslerin taze olması. Günde 3 elma yemek akciğerlerin doğal yaşlanmasını yavaşlatıyor ve sigaranın neden olduğu hasarı onarıyor.

Taze tüketilmeleri gerekiyor

Bu 2 gıdanın koruyucu etkileri sadece taze çeşitlerinde görülüyor. Yani konserve veya işlenmiş domatesler ve elmalar sağlığınız için hiçbir işe yaramıyor.
Elma ciğerlerin gelişmesi için iyi bir kaynak. Ancak, sigara içenler tedavi edilemez durumda ise, bu durumun tamamen önüne geçilmez sadece kronik obstrüktif akciğer rahatsızlığının (KOAH) önlenmesinin bir yoludur.

Sigarayı bıraktığınızda ise akciğeri onarıyor

Uzmanlara göre, sigara içmeyi bırakanlarda akciğer hasarının onarımı daha hızlı gelişiyor. Bu da, meyveler açısından zengin bir diyet ile destekleniyor. Hatta, hiç sigara içmemiş olsanız bile akciğerin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatabilmek için bu gıdaları tüketebilirsiniz.

KOAH’a da çare

KOAH gibi solunum yolu hastalık riski altında olan insanlar için harika bir beslenme önerisi olan bu gıdaların tüketilmesi gerekiyor. 650’den fazla yetişkin ile yapılan araştırma da akciğer fonksiyonlarını değerlendirildi. Nefes alıp verme kapasitelerini ölçen akciğer testler 10 yıl boyunca tekrarlandı. Araştırmanın sonucuna göre, elma ve domates tüketenlerin doğal yaşlanmayı yavaşlattığını gösterdi.
Domates ve elma yiyen sigara içicileri 10 yıllık dönemde ciğerlerinde yaklaşık 80 ml daha yavaş yaşlanma ve sigaranın neden olduğu onarıma yardım edildiği görüldü. Zayıf akciğer fonksiyonları yıllar sonra kalp hastalığı olarak da ortaya çıkabilir.

Kaynak: Pembenar