07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bu Sefer ‘Fıtrat’ Değil ‘Doğal Afet’ Dediler
Bu Sefer ‘Fıtrat’ Değil ‘Doğal Afet’ Dediler

Bu Sefer ‘Fıtrat’ Değil ‘Doğal Afet’ Dediler

Siirt Şirvan’daki maden faciasının ilk duruşmasında sanıklar olay ‘doğal afet’tir diyerek tahliye istedi. Mahkeme 16 işçinin toprak altında kaldığı faciayla ilgili 7 tutuklu sanığın hepsini tahliye etti.

Bu sefer ‘Fıtrat’ değil ‘Doğal Afet’ dediler

Evrensel’den Hasan Akbaş’ın haberine göre, Siirt Şirvan’da yaşanan şev kayması sonucu 16 işçinin toprak altında kaldığı faciaya ilişkin dava da ilk duruşması görüldü. Duruşmada, İşletme Müdürü Mehmet Oğuz daha önce AKP hükümet yetkililerinin de ifade ettiği ‘doğal afet’ söylemini duruşmada da tekrarladı. Mahkeme ilk duruşmada tutuklu 7 sanığın tahliyesine karar verdi.

Şirvan’da Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik Şirketine ait Madenköy’de bulunan açık maden işletme sahasında 17 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen şev kayması sonucu 16 işçi toprak altında kalmıştı. Günlerce cenazelerinin çıkarılması için arama çalışmalar yapılmış, yaşanan faciaya ilişkin 7 kişi tutuklanmıştı. Siirt savcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma görüldü.

İşçiler salona alınmadı

Duruşmaya 7 tutuklu sanık getirildi. Yakınlarını kaybeden aileler ile HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu ile çok sayıda yurttaşın katıldığı duruşmaya madende çalışan işçilerin bir kısmı ise salonun küçük olması nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. İşçiler adliye bahçesinde bekledi. Kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak Park Elektrik Açık İşletme Müdürü Mehmet Oğuz savunma yaptı.

Doğal afet deyip tahliyesini istedi

Oğuz, daha önceki ifadelerini tekrarladığını belirterek, “Olay günü yağan yağışlar nedeniyle bir doğal afet yaşandı. Olaydan önce herhangi bir çatlak yoktu. Dolayısıyla öngöremediğimiz bir olay” olduğunu öne sürdü. Tahliyesini isteyen Oğuz’un savunması sırasından ailelerin bulunduğu sıralardan tepkiler yükseldi. Oğlunu kaybeden bir baba, “Yalan söylüyorsun. İki ay önce biz gittik orada çatlak vardı” dedi. Göz yaşları içerisinde tepki gösteren baba fenalık geçirerek yere düştü. Baba salondan çıkarılarak hastaneye götürüldü.

Bilirkişi raporunu kabul etmediler

Sanıklar ve avukatları ağız birliği etmişçesine doğal afet söylemlerini tekrarlarken, yeniden bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti. Bahse konu bilirkişi raporlarından daha önceden çatlak olduğu alt yüklenici firmaların ana firmayı uyarmasına rağmen önlem alınmadığı ortaya çıkmıştı. Bu duruma itiraz eden şirket yetkilileri herhangi bir çatlak olmadığını öne sürerek tek tek tahliyelerini istedi. Siirt Barosu da duruşmada müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi ‘suçtan doğrudan zarar görmedikleri’ gerekçesiyle kabul etmedi.

7 sanık da tahliye edildi

Mahkeme ilk duruşmada tutuklu 7 sanığın tahliyesine karar verdi.