07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Referandum Rüşveti
Referandum Rüşveti

Referandum Rüşveti

Referandum öncesi rüşvet gibi Bakanlar Kurulu kararı… Beyaz eşya ve bazı elektrikli ev aletlerinde  Özel Tüketim Vergisi Nisan ayı sonuna kadar sıfırladı. Aynı kararla küçük gemi ve yatlardan alınan alınan ÖTV ise süresiz sıfırlandı.

Bakanlar Kurulu’nun Özel Tüketim Vergisi, (ÖTV) Katma Değer Vergisi, (KDV) ve Damga verigisi düzenlemeleriyle ilgili değişiklik kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, ÖTV kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV’yi 30 Nisan’a kadar sıfırladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan’a kadar yüzde 8 olarak tespit edildi.

Yat ve gemiciklerdesüresiz sıfırlandı

Bakanlar Kurulu ayrıca gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV’yi herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırladı.

Konutta metrekare fiyatına göre KDV dönemi

Aynı Bakanlar Kurulu kararıyla, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL – 1,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanması hüküm altına alındı.

Bu kapsamda, metrekare vergi değeri 1,000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak.

Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1,000 TL ile 2,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2,000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.