07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Partili HSK’ya Keyfiyet Yetkisi
Partili HSK’ya Keyfiyet Yetkisi

Partili HSK’ya Keyfiyet Yetkisi

Referandum sonrası HSYK yerine kurulan ve Üyeleri Cumhurbaşkanı ve Meclis tarafından atanan HSK, bundan böyle iktidarın hoşuna gitmeyen kararlar da veren Bölge İdare Mahkemelerinin iş bölümünü değiştirebilecek.

Partili HSK’ya keyfiyet yetkisi

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, Bakanlar Kurulu tarafından Meclis’e sunulan yasa tasarısıyla bölge adliye ve idare mahkemelerindeki dairelerin iş bölümünü yapma yetkisi bu mahkemelerden alınarak, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) verildi.

HSK’ya iktidarın hoşuna gitmeyen karar veren mahkemeye müdahale yetkisi

16 Nisan referandumunun ardından partili Cumhurbaşkanı ve Meclis tarafından üyeleri atanan HSK, kritik işler yapan ve iktidarın hoşuna gitmeyen kararlar veren dairenin iş bölümünü değiştirebilecek. Böylece bölge adliye ve idare mahkemeleri kontrol altında tutulacak.

Yetki bakanlar kurulundan HSK’ya geçti

Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzalarıyla önceki gün TBMM Başkanlığı’na Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişine Dair Kanun Tasarısı sunuldu. Tasarının, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinin işleyişinde uygulamada ortaya çıkan birtakım farklılıkların giderilmesi ve karşılaşılan sorunların çözümlenmesini amacıyla hazırlandığı belirtildi. Ancak tasarıda, kritik bir düzenleme yer yapıldı. Buna göre mevcut uygulamada bölge adliye ve idare mahkemeleri, kendi daireleri arasındaki iş bölümünü başkanlar kurulu belirliyordu. Bu yetki başkanlar kurulundan alındı.

Hangi dava hangi mahkemeye HSK belirleyecek

Tasarıyla gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak bölge adliye mahkemeleri ceza ve hukuk daireleri arasındaki iş bölümü, HSK’ca belirlenecek. Yine benzer şekilde bölge idare mahkemesi daireleri arasındaki iş bölümünü belirleme görevi, uygulama birliğinin sağlanması amacıyla HSK’ye verilecek. Böylece doğrudan partili Cumhurbaşkanı ve onun güdümündeki Meclis çoğunluğu tarafından oluşturulan HSK; bu mahkemelerde hangi dairenin hangi görevleri yapacağını merkezden belirleyecek.