07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mezarcılar Yine Devrede
Mezarcılar Yine Devrede

Mezarcılar Yine Devrede

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Zonguldak’ta düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı ve Yeni Hükümet Sistemi’ konulu konferansta konuştu. Kuzu, konuşmasında, “Bilesiniz ki; gelecek nesiller bizleri mezarda yatırmaz. Sürekli gelir, sizi orada rahatsız eder. ‘Neden hayır verdin, bak memleket ne hale geldi. Senin oyun yüzünden geldi’ diye söyler” ifadelerini kullandı.

İşte AKP’li Burhan Kuzu’nun o konuşmasından başlıklar;

“Mezarda rahat bırakmazlar”

“16 Nisan’daki oylama Türkiye açısından bir kurtuluş günü oylamasıdır. Bunun reddi, bu memlekete çoğa patlar. Bilesiniz ki; gelecek nesiller bizleri mezarda yatırmaz. Sürekli gelir, sizi orada rahatsız eder. ‘Neden hayır verdin, bak memleket ne hale geldi. Senin oyun yüzünden geldi’ diye söyler. Bunu şunun için söylüyorum. Bu bir Ak Parti projesi değildir. Bu bir Milliyetçi Hareket Partisi projesi değildir. Sonuç olarak bu milletin bir milli meselesidir. Elbetteki biz hazırladık. Biz sebep olduk. Doğrudur. İşin içinde biz bulunduk. İki partinin uzmanları bir araya geldi. Biz bu işi kurtardık belki. Ama bunun bizi aşan bir yönü var. Kaldı ki bizimle başlamış bir hareket de değil bu.”

“İki kişinin olduğu yerde ‘hır’ çıkıyor. Bu modelde kuvvetler ayrılıyor ama 2 başlılık yok”

“Başkanlık sitemiyle birlikte koalisyonlara paydos. Ömür billah. Bu getirdiğimiz model kuvvetler ayrılığının alasını getiriyor. Yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı. Bitti, nokta. Madem kuvvetler ayrılığı güzel bir şeydir. Her gün söylüyor Kemal Bey. Doğrudur, ben de katılıyorum. İşte bunu biz ayırıyoruz. Bugünkü modelde yok bu. Olmadığı için zaten biz bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Bundan sonra da iki başlılığa paydos. Bu modelde başbakan yok. İki kişinin olduğu yerde ‘hır’ çıkıyor. Biz bir de koalisyonları bir arada götürme özürlüyüz. Zorlanıyoruz. Ortaklık yönümüz zayıf bizim. Duygusal milletiz”

Fetullah Gülen de mezardakilerden oy istemişti

Burhan Kuzu’nun bu sözleri Fethullah Gülen’in 12 Eylül 2010 tarihli referendum öncesi söylediklerini hatırlattı. Gülen o zaman “İmkân olsa mezardakileri bile kaldırarak referandumda ‘Evet’ oyu kullandırmak lazım. Ben zannediyorum kalkarlar da” demişti.