07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kusurmuş. Oysa Cinayetti
Kusurmuş. Oysa Cinayetti

Kusurmuş. Oysa Cinayetti

Adana Aladağ’daki Süleymancılar’ın yurdundaki yangında yedi şüpheliye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçlaması yöneltildi.

Kusurmuş. Oysa Cinayetti

Adana Aladağ’daki Süleymancılar adlı tarikata ait öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişinin ölmesine ilişkin yedi şüpheliye “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçlaması yöneltildi.

Bu durumda, sanıklar hakkında en fazla üç yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenecek. Taksirli suçlarda, hapis cezası genellikle günlüğü 20 TL’den adli para cezasına çevriliyor. Bu arada, yangından yaralı kurtulan sekiz kız öğrenci şikayetini geri çekti.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre; Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 Nisan’da bir grup sanık için kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İki ayrı bilirkişi raporuna göre hazırlanan bu kararda; Müdür Cumali Genç ve yurdun bağlı olduğu Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur, yönetim kurulu üyeleri Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve Ramazan Dede ile yurt çalışanı Mahmut Deniz’in eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 85/2. maddesi uyarınca “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçu kapsamında kaldığı vurgulandı. Bu ceza, üç ila 15 yıl arasında hapsi gerektiriyor.

Öte yandan Aladağ Kaymakamlığı adına binayı 2013, 2015 ve 2016 yıllarında denetleyerek “Yangına karşı gerekli tedbirler alınmıştır” şeklinde rapora imza atan, elektrik ve yangın tesisatı uygun olmamasına rağmen gerekli denetimi yapmayan Ramazan Arı, Bayram Aydın, Davut Gökceli ve Cihan Ünal’ın tali kusurlu olduğu belirtildi. Aynı şekilde, yurda kullanım izni veren, kullanım esnasında etkili ve yeterli denetim ile olumsuzlukları sonlandırmayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de tali kusurlu olduğu kaydedildi. Fakat bu kişilere ilişkin ne tür bir işlemde bulunulacağı kararda belirtilmedi. Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Toroslar Dağıtım Anonim Şirketi ile yurtta kaçak çalışan sekiz kadına yönelik suçlamanın aynı kapsama girdiği fakat bilirkişi raporlarında kusur atfedilmediği için haklarında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Faciadan yaralı kurtulan sekiz kız çocuğu ve ailesi şikayetçi olmaktan vazgeçti. Bu çocuklar yönünden şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.