07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bu Kez Rus Uçağı Vurdu

Bu Kez Rus Uçağı Vurdu

Sabah saatlerinde IŞİD saldırısı sonucu 5 askerin şehit olmasının ardından bir acı haber daha geldi. TSK’dan yapılan son dakika açıklamasında Rus savaş uçağının  Türk askerinin bulunduğu bir binayı vurduğu, olayda 3 askerin şehit olduğu, 11 askerin de yaralandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ (IŞİD)hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.

Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Moskova’dan açıklama

TSK’nın açıklamasından kısa süre önce Kremlin,  Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’ın telefonda görüştüğünü duyurmuştu. Kremlin, görüşmede Suriye konusunu ele alan iki liderin, IŞİD’e  karşı askeri koordinasyonun artırılmasına karar verdiğini bildirmişti. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in görüşmede ayrıca, El Bab’da şehit olan Türk askerleri için  Erdoğan’a başsağlığı dilediği belirtilmişti.