07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kes-Kopyala-Yapıştır Sansüründen Kıvanç Tatlıtuğ Çıktı
Kes-Kopyala-Yapıştır Sansüründen Kıvanç Tatlıtuğ Çıktı

Kes-Kopyala-Yapıştır Sansüründen Kıvanç Tatlıtuğ Çıktı

Malta’daki off-shore şirketlerin deşifre olduğu Paradise Papers belgelerini Cumhuriyet gazetesi yayımlamıştı. Belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının ismi de geçiyordu. Cumhuriyet’e 500 bin liralık tazminat davası açan Yıldırım’ın çocukları Cumhuriyet.com.tr’deki haber için yasaklatma kararı da aldırdı. Sansürün içeriğinden Kıvanç Tatlıtuğ çıktı.

Kes-Kopyala-Yapıştır Sansüründen Kıvanç Tatlıtuğ Çıktı

Malta’daki off-shore şirketler “Paradise Papers” belgeleriyle ortaya çıktı. Belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının da adı vardı. Haberlerin Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmasının ardından Başbakan Yıldırım, konuya dair haberleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesine 500 bin TL’lik tazminat davası açtı.

Yıldırım’ın oğlu ile ilişkisi bulunan Oras Denizcilik, Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan “Sülale boyu off-shore… Paradise Papers’tan Binali Yıldırım ve oğulları çıktı”başlıklı haberin erişime engellenmesi için mahkemeye başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi bir skandala imza attı.

Oras Denizcilik’in erişimi engelleme talebini kabul eden Mahkeme, gerekçesinde “İçerik itibariyle haber niteliği taşımayıp düşünce, kanaat, eleştiri veyahut yorum kapsamında değerlendirilemeyeceği, yayınlanan haber ile talep eden kurumun tüzel ve kişilik haklarını ihlal etmek kastı ile hareket edildiği kanaatine varıldığından…” ifadelerini kullandı.

Sansür kararında Kıvanç Tatlıtuğ detayı

Mahkemenin Cumhuriyet gazetesinin haberini, eski bir karar tutanağı üzerinden engellettiği ortaya çıktı. Buna göre; ilgili kararda şu ifadeler yer aldı:

“Talep de bulunan Kıvanç TATLITUĞ vekili Av. A. Fulya Cengiz’in 19.10.2017 havale tarihli dilekçesine konu TALEBİN KABULÜNE,”

Yani mahkeme, Oras Denizcilik’in talebine ilişkin verdiği kararda “kopyala-yapıştır” yaptı ve talep edenin oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ olduğunu yazdı.

Sonuç olarak, Cumhuriyet’in Paradise Papers haberi erişime engellendi.

Konuya dair Avukat Yaman Akdeniz’in paylaşımı şöyle: