07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kafa Kesen Trump
Kafa Kesen Trump

Kafa Kesen Trump

Alman Der Spiegel dergisinin son sayısının kapağında ABD Başkanı Donald Trump’ı Özgürlük Heykeli’nin başını keserken gösteren görseli ortalığı karıştırdı.

Sosyal medyadan tüm dünyaya yayılan kapak hem Almanya’da hem de ABD’de tartışma yarattı. Alman Welt gazetesi, “Spiegel’in kapağı gazeteciliği değersizleştiriyor” diye Alman yayın organını eleştirdi. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı olan Alman Hür Demokrat Partili Alexander Graf Lamsdorff kapağı ‘uygunsuz’ bulduğunu söyledi. Üzerinde ‘Önce ABD’ yazan kapağı tasarlayan, 1980’de Küba’dan mülteci olarak ABD’ye gelmiş olan Edel Rodriquez ise Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada çizimini savunarak, “Bu demokrasinin başının kesilmesidir, kutsal bir sembolün başının kesilmesidir” dedi. ABD’de Trump iktidara geldiğinden bu yana Almanya ile ilişkiler gerilmiş durumda. Trump, geçen ay Almanya Başbakanı Merkel’in mültecilere kapıları açmasını “feci bir hata” olarak nitelemişti.

DPA’ya konuşan Der Spiegel’in baş editörü Klaus Brinkbaeumer “Kapağımızda ABD Başkanı 1886’dan beri ülkeye gelen göçmen ve mültecileri karşılayan demokrasi ve özgürlüğün sembolünün kafasını keserken görülüyor” dedi.