07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Hulusi Akar’ın Bu Soruya Yanıt Vermesi Lazım”
“Hulusi Akar’ın Bu Soruya Yanıt Vermesi Lazım”

“Hulusi Akar’ın Bu Soruya Yanıt Vermesi Lazım”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi ve 15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi, Tümgeneral Mehmet Dişli‘nin “Ortak villa arsası” satın aldıkları iddia edildi.

 

CHP’li Mahmut Tanal, Sözcü’den Başak Kaya’ya yaptığı açıklamada “Elimde böyle bir bilgi var. Cevap alana kadar sormaya devam edeceğim. Hulusi Akar’ın bu soruya yanıt vermesi lazım” dedi.

“Akar’ın kendisinin konuşması lazım”

“Bana öyle bir bilgi geldi, sordum. Kimse cevap vermedi. Sormaya da devam edeceğim. İnsan kiminle birlikte arsa, ev alır. Emeklilik döneminde komşuluk yapmak için alındığı söyleniyor. İhbar bu şekilde. İnsan kiminle komşuluk yapmak ister. Ruhen ve fikren anlaştığı kişilerle. Eğer böyle bir şey varsa başka ilişkileri gündeme getirir. Aslında Akar’ın kendisinin konuşması lazım. Konuşmaz ise sükut ikrardan mı gelir diyeceğiz. Hayatın olağan akışına göre biri soru soruyor ise, sizin de uzaktan yakından bir alakanız yok ise, yanıtlarsınız. Ben bir soru soruyorum, cevabını bekliyorum.”

“Akar ile birlikte aynı helikopterle Çankaya Köşkü’ne gitmişti”

tumgeneral-mehmet-disli-yi-hulusi-akar-yakalatti-2288747

Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin ‘Kilit ismi’ olarak ön plana çıktı. AKP’li Şaban Dişli’nin kardeşi olan Genelkurmay Stratejik Daire Başkanı Dişli, darbe girişiminin bastırılmasının ardından Orgeneral Akar ile birlikte aynı helikopterle Çankaya Köşkü’ne gitmişti.

Darbenin kilit ismi

Dişli tutuklanmadan önce savcılık ifadesinde, “20 kadar özel kuvvet askeri bana ‘yönetime el koyduk, Komutanı ikna et, kan dökülmesin. Yoksa Rüştü Erdelhun gibi olursunuz’ dediler. Komutan kabul etmeyince kelepçe takmak istediler, apoletleri düştü, ben geri taktım. FETÖ ile bağlantım yok” demişti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Dişli’yi “Darbenin başındaki isim” olarak nitelemişti.

Genelkurmay Yalanladı

Mahmut Tanal’ın iddiasıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nden Sözcü’ye yapılan açıklamada, “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın hiçbir şekilde iddia edildiği gibi Sakarya pamukova bölgesinde üzerine kayıtlı arsa yoktur. Bu konuda yapılan açıklamalar maksatlı ve gerçek dışıdır” denildi.