07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Gül’ün FETÖ Yanıtı Erdoğan’a Gönderme Mi?
Gül’ün FETÖ Yanıtı Erdoğan’a Gönderme Mi?

Gül’ün FETÖ Yanıtı Erdoğan’a Gönderme Mi?

Abdullah Gül TBMM Darbe Komisyonu‘nun Fetullah Gülen sorusuna yanıt verdi. Gül, “Beni ilk rahatsız eden 2010’daki referandum süreciydi.” dedi. Abdullah Gül’ün bu yanıtı Tayyip Erdoğan’a bir gönderme.  Hatta eski defterleri açtıracak kadar önemli mesajlar içeriyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Darbe Komisyonu’nun sorularına 9 sayfalık bir yanıt verdi. Gül o yanıtında, komisyonun Fetullah Gülen’le ilgili sorusuna, “Siyaset hayatımda bu yapı ve lideriyle ilişkim olmadı”dedi.. Hakan Fidan’a ilişkin olarak, ise “İfadeye çağrılan MİT Müsteşarı’na tek sahip çıkan bendim. MİT Müsteşarı’na ifadeye gitmemesi talimatını ben verdim” ifadelerini kullandı.

Gül’ün yanıtları satır başları ile şöyle;

“Beni ilk rahatsız eden 2010’daki referandum süreciydi”

“Bu yapıyla ilgili şahsi tecrübem veya kayda değer bilgim yok. Beni ilk rahatsız eden 2010’daki referandum süreciydi. 17-25 Aralık’ta organize bir hareket olduğu kanaatine vardım”

“Bu yapıyla ilgili şahsi tecrübem veya kayda değer bilgim yok” 

“Fehmi Koru’yu davet ettim, ABD’ye gitmesi gündeme geldi. İş dünyasından yapılan açık yardımlar dışında bilgim yok. Devletin güvenlik ve istihbarat birimleri bana rapor sunmadı. 2004’teki MGK’da eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer ve eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök bu yapıya dikkat çekti.”

 “Siyaset hayatımda bu yapı ve lideriyle ilişkim olmadı”

“Bu yapıyla ilgili şahsi tecrübem veya kayda değer bilgim yok. Beni ilk rahatsız eden 2010’daki referandum süreciydi” ifadelerini kullandı. “Devletin güvenlik ve istihbarat birimleri bana rapor sunmadı” bilgisini paylaşan Gül, “MİT Müsteşarı’na ifadeye gitmemesi talimatı verdim”

Erdoğan Referandumda Okyanus Ötesine Teşekkür Etmişti

Abdullah Gül’ün “Beni ilk rahatsız eden 2010’daki referandum süreciydi” sözleri Tayyip Erdoğan yaptığı teşekkür konuşmasını akla getirdi. Tayyip Erdoğan referandum teşekkür konuşmasında okyanus ötesine özel teşekkür etmişti  “Hele hele oy kullanabilmek için yurtdışından gelerek oy kullanan kardeşlerimi kutluyorum. Dünyanın dört bir yanından, okyanus ötesinden bu sürece destek veren tüm kardeşlerimi kutluyorum. Buradan okyanus ötesine mesajlar olduğuna göre, bizim de bu mesajı verenlere bir mesajımızın olması lazım.”

Fetullah Gülen Referandum İçin Ne demişti

Fetullah Gülen 12 Eylül referandumu için şunları söylemişti:

“Anayasa degişikliği ile ilgili bu refarandum; siyasi meselelerin çok üstündedir. Bir vatan-millet meselesidir… Bu çok önemli konu için, seferber olmak lazım. Kadın erkek; dünyanın dört bir yanındaki bütün vatandaşlarımız bir şekilde bu oylamaya katılmalı, mümkün olsa mezardakiler de ayağa kalkıp “evet” oyu kullanmalı..”