07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Görevin Kanun Yazmak Değil”
“Görevin Kanun Yazmak Değil”

“Görevin Kanun Yazmak Değil”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,“Mühürsüz oy” kararının hukuka aykırı olduğunu söyleyerek YSK’ye seslendi: Görevin kanun yazmak değil!

 

Genişletilmiş 9. Karadeniz Baro Başkanları toplantısı, Bartın’ın Amasra ilçesinde yapıldı. Feyzioğlu, toplantı öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, YSK’nin “mühürsüz oy” kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İşte o açıklama;

‘Arkası mühürsüz oy pusulaları geçersizdir’

“Hiçbir dayanağı yok ve hayatımda böyle karar görmedim ve duymadım. YSK’nin, Türkçe okuma yazma bilen herkesin anladığı bir şeyi nasıl anlamadığına hayretler ediyorum. Anayasanın 101’inci maddesinin 1’inci paragrafının 3’üncü bendi, ‘Arkası mühürsüz oy pusulaları geçersizdir’ diyor.”

“Görevin kanun yazmak değil”

“Yani bunun böyle olmadığını iddia edebilmek için, başka türlü anlayabilecek ve anlatabilecek gerekçeleri üretmek için hakikaten o kadar çok okumak lazım. Herhangi bir okul bitirmemiş birisi bile bunun ne anlama geldiğini anlar. ‘Arkası mühürsüz oy pusulası geçersizdir.’ YSK’nin görevi kanununu uygulamaktır, kanun yazmak değil. Bunlar yanlış ve kabul edilemez” dedi. YSK’nin daha önceki birkaç kararına atıf yapıldığını, ancak bunların bir emsal olmadığını ifade eden Feyzioğlu, şöyle devam etti: “Kaldı ki o kararların her biri 2010’daki kanun değişikliğinden önce ve YSK’nin bütün o kararları herhangi bir beldedeki ya da kasabadaki sandığa ilişkin. Ama 16 Nisan’da akla zarar bir şey yapıyor. Anayasa Mahkemesi’nin buna bakması lazım. Ama maalesef siyasi iktidardan yanıltıcı açıklamalar geliyor.”