07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Doğruladığı Haber İçin Tazminat Davası Açtı
Doğruladığı Haber İçin Tazminat Davası Açtı

Doğruladığı Haber İçin Tazminat Davası Açtı

Dünyanın dört bir yanından 126 politikacı ve dünya liderine ait off-shore şirketlerini duyuran Paradise Papers’a karşı tek tazminat talebi Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım önce kabul edip sonra ‘kişilik haklarına saldırı’ diye nitelediği haberler için 500 bin TL istiyor.

Doğruladığı Haber İçin Tazminat Davası Açtı

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ)  96 medya kuruluşuyla birlikte yayımladığı Paradise Papers sızıntılarında Malta’da oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’a ait 5 şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Binali Yıldırım, “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle, oğullarıyla birlikte, haberi yayımlayan Cumhuriyet gazetesi aleyhine 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Binali Yıldırım için 250 bin, Erkam Yıldırım için 125 bin ve Bülent Yıldırım için 125 bin lira manevi tazminat talep edildi. Haberlerin “özel vurgular kullanılmak suretiyle açık tahkir ve tezyif kastıyla hazırlandığı” savunuldu.

 

Off-Shore şirketlerini kabul edip,”araştırılsın” demişti

Binali Yıldırım salı günü ABD gezisi öncesi gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, söz konusu şirketlerin varlığını kabul ederken “Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Soruşturma açılmasını özellikle istiyorum” ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım, ayrıca oğullarının denizcilik sektörü ile uğraştığını belirterek “Denizcilik küresel bir iştir. Dünyanın her tarafında da şirketleri var, irtibat noktaları da var. Burada gizli saklı bir iş yok” demişti.

Soruşturmaya AKP engeli

Paradise Papers belgelerindeki Başbakan Binali Yıldırım ve oğullarının Off Shore şirketlerine ilişkin Binali Yıldırım “araştırılsın” dedi ancak araştırma önerisi TBMM’de AKP milletvekillerince reddedildi.

Yıldırım doğruladığı haber için 500 bin lira tazminat istiyor

Ancak Başbakan, aradan bir hafta geçmeden, “küresel bir iş olduğu için varlıklarının normal olduğunu” savunduğu şirketler hakkında yapılan haberin “kişilik haklarını zedelediği” gerekçesiyle manevi tazminat davası talebinde bulundu.
Süddeutsche Zeitung’un,  ICIJ ile paylaştığı belgeler, Yıldırım kardeşlerin Black Eagle Marine Co Ltd, Hawke Bay Marine Co Ltd, South Seas Shipping NV, Nova Warrior Limited ve Dertel Shipping Limited’in hissedarları olduğunu ortaya koydu. Nova Warrior, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden ihale alan Oras Denizcilik ile bağlantılı çıktı.

Haberler yayımlanmadan önce Cumhuriyet gazetesinin avukatları aracılığıyla ulaştığı Yıldırım ailesi, Nova Warrior’un Oras Denizcilik ile bağlantısı dahil tek tek bütün şirketlerle ilgili ayrıntılı şekilde yönelttiği sorulara yanıt vermemişti.