07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Bu Cumhurbaşkanının Suç İşlediğinin İtirafıdır”
“Bu Cumhurbaşkanının Suç İşlediğinin İtirafıdır”

“Bu Cumhurbaşkanının Suç İşlediğinin İtirafıdır”

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başkanlık sisteminin “fiilen uygulandığı”na dair sözleri bir tuzak olarak nitelendirdi: Fiili durumu hukuki çerçeveye yerleştiriyoruz sözleri tuzaktır. Açık ve net söylüyorum. Ne siz söyleyin ne de kimseye söyletin.Bu lafı bu şekilde kullanmak tuzaktır. Bu lafı savunursanız zımnen siz mevcut cumhurbaşkanının yetkisini aştığını ve suç işlediğini kabul etmiş olursunuz.

İşte Odatv’de yer alan habere göre,Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan AKP’li Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in çok tartışılacak o açıklaması;

“Yetkisini aştığını ve suç işlediğini kabul etmiş olursunuz”

“Fiili durumu hukuki çerçeveye yerleştiriyoruz sözleri tuzaktır. Açık ve net söylüyorum. Ne siz söyleyin ne de kimseye söyletin. 12 Eylül 1980 sonrası Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığına göre düzenlenmiş bir anayasa ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yapıyor. Kenan Evren’in kullandığı yetkilere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı yetkiye bakın. Muhalefet iyi bir şey söyler gibi söylüyor. Bu gaflete düşmeyin. Bunun Türkçesi nedir? ‘Aslında şimdi Sayın Cumhurbaşkanı suç işliyor da biz bunu bir kılıfına uyduracağız’. Yok böyle bir şey. Bu lafı bu şekilde kullanmak tuzaktır. Bu lafı savunursanız zımnen siz mevcut cumhurbaşkanının yetkisini aştığını ve suç işlediğini kabul etmiş olursunuz.”

Türkeş’in “tuzak” ve “suç” olarak nitelediği sözler, hem Tayyip Erdoğan tarafından, hem de Başbakan Binali Yıldırım tarafından defalarca söylenmişti.

Binali Yıldırım/Haziran 2016:

“Başkanlık fiilen uygulanıyor. 21.5 milyon insanın önüne gidiyor, ne olacağını söylüyor. Ortada bu gerçek varken, anayasa fiili durumla aynı hale, uyumlu hale getirilmeli. Doğrusu yeni bir anayasa yapmak. Ya da partili cumhurbaşkanı da dahil, yarı başkanlık sistemi de dahil mevcut durumla uyumlu hale getireceğiz.”

Tayyip Erdoğan/Ağustos 2015:

“Cumhurbaşkanı elbette yetkiler çerçevesinde, ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. İster kabul edilsin ister edilmesin. Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken, bu fiili durumun hukuki çerçevesinin anayasal olarak kesinleştirilmesidir”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ/Ekim 2016:

 

“Bu işin adını koymamız kadar doğru ne olabilir. CHP farklı düşünüyor. Siz farklı düşündüğünüzde durum değişiyor mu? Türkiye’de bugün Sayın Bahçeli’nin dediği gibi fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var. Gerçek çok açık ortada. Öyleyse bizim bu gerçekle yüzleşmekten kaçmamızın ülkemize ne faydası var?”