07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Cevap Hakkı Kavgası
Cevap Hakkı Kavgası

Cevap Hakkı Kavgası

Habertürk’te yayınlanan ve Balçiçek İlter‘in sunduğu Karşıt Görüş programında AKP propagandisti Nagehan Alçı’nın “ırkçı” suçlamasının başlattığı tartışma sürüyor.

MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan ve Eski Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk, Nagehan Alçı’nın hakaretleri için cevap haklarının engellendiğini belirterek sert tepki gösterdi.

Habertürk’ü ve programın sunucusu Balçiçek İlter’i söz hakkı vermedikleri gerekçesiyle eleştiren Sinan Oğan, “Ekranınıza çıkardığınız Nagehan Alçı bize ‘Irkçı’ dedi bu söz hakkı doğurmayacak da ne doğuracak? Sizin yaptınız yargısız infazdır. Gücü özgürlüğünde demeyin, gücü yalakalığında deyin. Yazıklar olsun size. Programınızda söylenen ‘Sinan Oğan Irkçıdır’ sözü cevap hakkı doğurmayacak da ne doğuracak?” dedi.

Nagehan Alçı’nın, Habertürk’te Balçiçek İlter’in programında kendisi aleyhine konuştuğunu ifade eden Türker Ertürk ise , “Balçiçek İlter bu saldırılara hiç müdahale etmediği gibi; cevap hakkı doğan şahıslar için telefonla bağlanma veya başka bir programa çağırma gayreti de göstermemiştir.” ifadelerini kullandı.

Balçiçek İlter yapılan eleştirilere Twitter hesabından cevap verdi. İlter Sinan Oğan ve Türker Ertürk’ün kendisini hedef alan açıklamaları nedeniyle yasal süreç başlattığını belirterek, “Bu üsluba izin verilemez. Susuyorsam edebimdendir. Muhatabınız ben değilim” dedi.

Türker Ertürk‘te Twitter’dan sert karşılık verdi
“Bugün Habertürk’ü aradık. Balçiçek hanım dahil herkesi hatta Genel Müdür Veyis Ateş’i de! Yanıt verebilecek ne yazık ki medeni cesaret yok! Gazeteciliğin etik değerleri ne yazık ki ayaklar altında. Görülen o ki, patronlarının ihale muslukları kapanmasın diye her şeyi yapıyorlar!

Evet “Hayır”cıyız. Çünkü diktatörlüğe karşıyız, Cumhuriyetimizin kurucu ideolojisinden, çağdaşlıktan ve demokrasiden yanayız! Bu mu sorun?”