07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Büyük Şüphe!
Büyük Şüphe!

Büyük Şüphe!

Referandum sonuçlarında büyük şüphe… Seçim öncesi yapılan manipülasyonlar sonuçların açıklamasına da yansıdı…

Anadolu Ajansı manipülasyonu

Bütün medya referandum sonuçlarını Anadolu Ajansı’ndan aldı. İlk sonuçlar geldiğinde yüzde 60’ın üzerinde “evet” oyu olduğu belirtildi. Ancak 2 saat sonra gelen Anadolu ajansı verileri “Evet” oylarınının yüzde 51.23 olduğunu ve sandıkların tamamının açıldığını duyurdu.

YSK ile Anadolu Ajansı sonuçları birbirini tutmadı

Anadolu Ajansı’nın sandıkların tamamını açıldığını duyurduğu saatlerde medya da referandumda “evet” çıktığını ve bunun sonuçlarını tartışmaya başladı. Ancak aynı saatlerde YSK merkezinde sandıkların Yüzde 70’inin açıldığı belirtiliyordu. Bu iddiayı ilk olarak muhalif MHP’li Ümit Özdağ duyurdu. Yine Fox tv muhabiri Engin Yılmaz da canlı yayına bağlanarak YSK’nın “sandıkların yüzde 70’inin açıldığı bilgisini teyit etti. Meral Akşener ise YSK’nın elindeki mevcut verilere göre Hayır oylarının yüzde 52 olduğunu öne sürdü.

“Sandıkların yüzde 34’ü şüpheli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, referandum sonuçlarına ilişkin ana akım medyadaki verilerin gerçeği yansıtmadığını ifaderek yüzde 60’a yakın sandığa itiraz edeceğini duyurdu.

Aksünger konuya ilişkin olarak, “Hakimler manipülasyon yapıyor. Yüzde 34 sandığa itiraz edeceğiz.İtiraz edeceğimiz sandık Yüzde 60’ı bulacak. YSK devletin güdümünde olduğu için kendine göre kendi devletininkini legalize etmeye çalışıyor.” dedi. Aksünger, Anadolu Ajansı’nın oylama sonuçlarını manipüle ettiğini savundu.

Güneydoğudaki sandıklarda görevli müşahitler kolluk gücüyle dışarı çıkarıldı. bu da sonuçlara müdahale edildiği iddialarını güçlendirdi.

CHP’den 2. açıklama:

Antalya Adliyesi’nde beraberinde CHP Antalya milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Devrim Kök ve İl Başkanı Mustafa Erdem ile birlikte ilçe ilçe seçim sonuçlarını takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, gazetecilere açıklama yaptı.

“Islak imzalıların tamamı elimizde. Onun için bu itirazlar devam edecek”

“Şu anda YSK’nın açıkladığı sandıkların girildiği oran yüzde 70. Ama bakıyoruz televizyon kanallarına sadece Anadolu Ajansı’ndan alınan haberlerle seçimin bittiğinin duyurusunu yapıyorlar. Büyük bir manipülasyon bu, biz de ıslak imzalıların tamamını aldık, tamamı elimizde. Onun için bu itirazlar devam edecek. Şu anda bizim kendi kayıtlarımıza göre, Ankara genel merkezin kayıtlarına göre hayırlar önde. Hayırlar yüzde 50.98. Biraz önce görüştüm arkadaşlarımla, burada büyük bir manipülasyon yapılıyor. Bütün itirazlarımızı yapılıyor, onun için hiç kimse kuşkuya kapılmasın. Birincisi bu”

“YSK’nın son dakik akararları yargıya taşınacak”

Budak, ikinci konu olarak ise YSK’nin maç devam ederken kural değiştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kabul edilebilir bir şey değil. Kanun var, seçim kanunu var. Net belli, mühürsüz oylar iptal edilir. Bunların iptal edilmeyeceği açıklanıyor. İki kendi genelgeleri var, genelgelerine aykırı bir tavır içindeler. Onun için bunların hepsi bu seçimin üzerine şaibe düşürmüştür. Bu saatten sonra yapılacak iş yine hukuka dayanarak itirazlarımızı net olarak yapmaktır. Antalya’da açık ara hayırlar önde. Bakıyoruz İstanbul, İzmir, Ankara önde. Nasıl oluyor böyle? Adana, Hatay’da aynı, Mersin öyle. Türkiye’nin bütün illerinde ya kafa kafaya ya büyük farkla hayırlar önde. Zaten mantık bunu gerektiriyor. Mantıklı, serinkanlı olmak lazım. Türkiye’de hukukun gereğini yapacağına inancımız tam ve sonsuz. O yüzden YSK’nın aldığı son dakika kararları da yargıya taşınacak. Bunların hepsi suçtur. Suçlular da cezalandırılacaktır. Eğer bu ülke hukuk devletiyse suçlular cezalandırılacaktır. Net olarak bunlar ifade etmek istiyorum.”