07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Boğaz’da Can Pazarı!
Boğaz’da Can Pazarı!

Boğaz’da Can Pazarı!

İstanbul Kilyos’ta Karadeniz açıklarında Rus savaş gemisi ile canlı hayvan yüklü kargo gemisi çarpıştı.Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Rus savaş gemisindeki 78 personelin tamamının kurtarıldığını duyurdu. Geminin de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak suya gömüldüğü açıklandı.. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım’ın Rus mevkidaşı Medvedev ile görüşerek üzüntülerini bildirdiği öğrenildi.

Boğaz’da Can Pazarı!

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Kilyos açıklarında bir Rus savaş gemisi ile Youzarsif isimli canlı hayvan taşıyan gemi saat 13.45 sıralarında çarpıştı. Kaza sonrası savaş gemisindeki Rus askerlerden bazıları denize düştü. Denize düşenler ve çarpışmanın yaşandığı gemilerdeki 77 kişi kurtarıldı.

rus savaş gemisi

Kaza haberinin ardından Türk Deniz Kuvvetleri’nin İstanbul Boğazındaki gemileri ile Sahil Güvenliğe Komutanlığına bağlı gemiler ve Kıyı Emiti’ne bağlı KIYEM 3, KIYEM 8 botları ve KURTARMA 3 romörkörünün anında bölgeye intikal ettiği ortaya çıktı. Ayrıca Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na girmek için bekleyen yük gemileri MV BARON, MV MED, MV MOTHER gemilerinin de yardıma gittiği ve denizde büyük bir yardımlaşma yaşandığı öğrenidi. Öte yandan gemi seyir sistemine göre; yük gemisinin Romanya’dan kalktığı ve Suudi Arabistan’a gittiği öğrenildi.

canlı hayvan taşıyan romanya bandıralı kargo gemisi

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce Karadeniz’deki gemi kazasıyla ilgili yapılan açıklamada, Liman isimli Rus askeri gemisinin battığı, 78 personelinin ise tahliye edildiği bildirildi.
Açıklama şöyle:
“27.04.2017 tarihinde “LİMAN” isimli Rus bayraklı askeri gemi ile TOGO bayraklı “YOUZARSIF H” adlı geminin çatıştığı bilgisi alınmıştır.Derhal, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, Kurtarma 3 römorkörümüz ile KIYEM 3, KIYI EMNİYETİ 8 ve KIYI EMNİYETİ 6 hızlı tahlisiye botlarımız olay mahalline sevk edilmiştir.
LİMAN isimli Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 37’si KIYI EMNİYETİ 8, 26’sı KIYEM 3 ve 15’i YOUZARSIF H gemisi tarafından alınmış olup, tüm personel tahliye edilmiştir.
14.48 itibariyle “LİMAN” isimli Rus askeri gemisinin battığı rapor edilmiştir.”