02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Barcelona’da Çifte Terör Saldırısı:13 ölü 32 Yaralı
Barcelona’da Çifte Terör Saldırısı:13 ölü 32 Yaralı

Barcelona’da Çifte Terör Saldırısı:13 ölü 32 Yaralı

Barcelona’da çifte saldırı şoku yaşadı.. İlk saldırıda minibüs kalabalığın arasına daldı, yaşanan ikinci saldırıda ise silahlı iki kişi Türk restoranını bastı. Yerel basında yer alan haberlere göre saldırılarda 13 kişi yaşamını yitirdi, 10’u ağır 32 kişi yaralandı. Saldırılara ilişkin 1 kişi gözaltına alındı.

Barcelona’da Çifte Terör Saldırısı:13 ölü 32 Yaralı

İspanya’nın Barcelona şehrinde bir minibüs kalabalığın arasına daldığı saldırıda 13 kişi öldü, 10’u ağır 32 kişi yaralandı. Barcelona polisi, yurttaşlardan bölgeden uzaklaşmalarını istedi. Saldırı nedeniyle metro ve tren istasyonları kapatıldı. Saldırılara ilişkin 1 şüpheli gözaltına alındı.

İkinci saldırıda silahlı iki saldırgan Türk restoranı Luna de Istanbul’u bastı

Barcelona’da silahlı iki kişinin Türk restoranı Luna de Istanbul’a girdiği ve bölgeden silah seslerinin geldiği belirtiliyor. Restorana polis tarafından helikopter destekli operasyon düzenleniyor. Resmi Katalan televizyonunun aktardığı bilgilere göre Türk restoranına giren saldırganlar, kendilerini içeriye kapattı.

Saldırgana ait olduğu düşünülen fotoğraf yayınlandı

Olay yerinde saldırgana ait olduğu düşünülen Fas asıllı bir İspanyol vatandaşına ait bir pasaport bulundu. Adının Driss Oukabir olduğu öne sürülen saldırgana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf sosyal medyada ve televizyon kanallarında yayınlandı. Saldırganın 1.70 boylarında olduğu, mavi çizgili beyaz tişört giydiği belirtiliyor.

İspanya Başbakanı’ndan ilk açıklama

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yaptığı açıklamada “İlk önceliğimiz yaralıların durumu. Yaralılarla ilgili gerekli inceleme yapılacak. “ dedi.

Barcelona polisi: Olay terör saldırısı

Barcelona polisinden yapılan açıklamada, olayın terör saldırısı olduğu duyuruldu.

 

Görgü tanığı Burhan Can,”Çok sayıda yaralı var. Metro istasyonun yakınında gerçekleşti. Yaralıların arasında çocuklar da var. Kimse dükkanlardan çıkamıyor. Minibüs saldırganı olay yerinden uzaklaştı” dedi. CNN Türk canlı yayına bağlanan bir diğer görgü tanığı Selçuk Baki ise, “Katalonya meydanı buranın çok işlek bölgesi. İnsanların yürüdüğü bölgeye araçla eziyorlar. Restoranla alakalı yazılar geçiyor haberlerde. Oraya yaklaşılmasına izin verilmiyor. Minibüs saldırısı yaşanan yerle Türk restoranı arasındaki mesafe yaklaşık 500 metre. Metrolar çalışmıyor. Merkeze çıkan tüm yollar tutulmuş durumda” diye konuştu. Görgü tanığı Yunus Emre Erbaş, saldırgana ait olduğu düşünülen Fas pasaportunun olay yerinde bulunduğunu aktardı.

‘Herkes saklanmak için koştu’

20 yaşındaki Marc Esparcia adlı bir görgü tanığı BBC’ye olayı şöyle anlattı:

“Herkes saklanmak için koştu. Çok sayıda insan vardı, alanda çok sayıda aile vardı. Burası Barcelona’nın en çok ziyaret edilen alanlarından biri. Sanırım (araç) birkaç kişiye çarptı, çok korkunçtu. Büyük bir panik vardı.”

IŞİD üstlendi

Katalan yönetimi saldırılarda 12 kişinin öldüğünü, 80 kişinin yaralandığını açıkladı. Yaşanan saldırıyı IŞİD terör örgütünün üstlendiği belirtildi.