07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Bağımsız Kürdistan Hakkımız”
“Bağımsız Kürdistan Hakkımız”

“Bağımsız Kürdistan Hakkımız”

İtalyan La Stampa gazetesine konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Ortadoğu’daki mevcut durumu, “Çekoslovakya ve Yugoslavya’nın dağılmasına” benzetirken “Doğu Avrupa halkları nasıl kendi devletlerine sahip olduysa Kürtlerin de kendi devletlerine sahip olma hakkı vardır” dedi.

Erbil’de demeç veren Barzani, “Irak Kürdistan’ı bağımsız bir devlet haline gelirse bunun İran, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki karşıtlıkların damgasını vurduğu bölgede nasıl bir etkisi olur?” sorusuna “Kürdistan’ın bağımsızlığı bu bölgede bir istikrar alanı yaratır. Yeteri kadar kan ve adaletsizlik gördük. Bizim toplumumuz, hukukun üstünlüğü, demokratik kurallara saygı, farklı kimliklerin bir arada yaşaması ve çok partililik esasına dayanır. Ortadoğu’da krizlerin azaltılmasına katkıda bulunabiliriz. Bu herkesin çıkarına olur” yanıtını verdi.

Barzani, “Suriye’de Rojava YPG savaşçılarının kontrolünde. Sizin özerkliğiniz onlar için de kurumsal model oluşturarak bir Suriye Kürdistanı’na yol açabilir mi?” soruyla ilgili ise şu yanıtı verdi: Bu gerçekleşebilirdi ama maalesef fırsat kaçtı. Çünkü YPG, birçok ülkede terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın yardımını kabul etti. YPG, Beşar Esad rejiminin yardımını da kabul etti. Bu seçimler onları bizden uzaklaştırdı. Hala fikirlerini değiştirmelerini umuyorum ama bu yanlış politikalar Suriyeli Kürtlerin geleceğini riske atıyor, yalnızca PKK’nın çıkarlarına uyuyor.

Mesud Barzani, Saddam Hüseyin’in rejimine karşı gerçekleşen ayaklanmanın 26’ncı yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda ise “Raperin, peşmerge ve Kürt halkının bugüne kadar verdiği tüm kurbanlara olan vefa borcunu bağımsızlıkla eda etmeliyiz” dedi.