07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Atanan Hakimlerin Yüzde 90’ı AKP’li”
“Atanan Hakimlerin Yüzde 90’ı AKP’li”

“Atanan Hakimlerin Yüzde 90’ı AKP’li”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, yüzde doksanı AKP’li isimlerden oluşan yeni hakimlerin atandığı sınavın iptal edilmesini istedi. Yarkadaş, “Bu sınav tekrarlanmalı ve mülakatlar kamera önünde yapılmalıdır” dedi. Yarkadaş, atanan hakimlerle ilgili çarpıcı bir iddiayı daha gündeme taşıdı: FETÖ’cü derneğin başkanı bile mülakatı kazanmış.

“Atanan Hakimlerin Yüzde 90’ı AKP’li”

İşte CHP’li Barış Yarkadaş’ın TBMM Genekl Kurulunda yaptığı o konuşmadan başlıklar;

“AKP’lilerden gelen talepler karşılansın diye barajı kaldırdılar”

“26 Aralık 2016 tarihinde, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı yapıldı. İktidar, yargıda kadrolaşabilmek için, yazılıda gereken 70 puanlık baraj şartını kaldırarak âdeta AKP il ve ilçe başkanlıklarından gelebilecek tüm avukatların hâkim olabilmesinin önünü açtı. Ve iş öyle bir noktaya geldi ki; beş soru yapan bile yazılıyı kazandı. Sıra mülakata gelince, beş kişi bir odaya alınarak mülakat yapıldı. Ve bu kişilere, toplam kırkbeş saniye süren mülakatta, ana adı, baba adı soruldu. 4500 hakim adayının 1341’i kırkbeş saniyelik mülakatı kazanarak hakim oldu.”

“Hakim olarak atanan AKP’li yeni isimler var”

Hakim olmaya hak kazanan kişilerin isimlerinin Adalet Bakanlığı sitesinde yayınlandığını belirten Yarkadaş, “Oturdum bu isimleri tek tek araştırdım. Google’a girdim ve kim olduklarına baktım. Karşıma gerçekten çok ilginç bir tablo çıktı. O tabloda daha önce isimlerini açıkladıklarımın yanı sıra ilk defa buradan da açıklayacağım bazı isimlere rastladım” dedi.

İşte Yarkadaş’ın açıkladığı o isimler;

 

“FETÖ’cü Derneğin Başkanı bile mülakatı kazanmış”

Yarkadaş, açıkladığı yeni isimlerin tamamının AKP il ve ilçe başkanlıklarında görev alan kişiler olduğunu söyledi. CHP’li vekil, yeni hakimlerin içinde FETÖ’yle bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Uşşak Hukukçular Derneği Başkanı ve AKP Uşak Milletvekili Adayı Fahrettin Tuğrul’un olduğunu da açıkladı. Yarkadaş, isimleri şöyle sıraladı:

“Örneğin Kazım Sunar, AKP Nevşehir İl Başkanı; Kasım Alpay, AKP Elazığ Milletvekili ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın kardeşi; Abdullah Akbaş, AKP Zonguldak eski Gençlik Kolları Başkanı; Berna Seçil Özden, AKP Trabzon Kadın Kolları Yerel Yönetimler Başkanı; Onur Özüer, AKP Mardin Artuklu İlçe Başkan Yardımcısı; Sema Cansu Bozkurt Sütçü, AKP İzmir İl Yöneticisi, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı; Fazıl Pehlivan, AKP Kastamonu Taşköprü İlçe Başkanı; Candan İlhan, AKP Sultangazi Meclis Üyesi Esat İlhan’ın eşi; İnal Taş, AKP Adıyaman Besni Belediye Başkanı; Ercan Poyraz, Ensar Vakfı’nın Ankara Şube Başkanı; Fahrettin Tuğrul, AKP Uşak Milletvekili Adayı, Uşak Hukukçular Derneği Başkanı. Ki; bu dernek 15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından terör örgütü FETÖ’ye yakın olduğu gerekçesiyle kapatılmış…”

“CHP ile alay eden AKP’li hakim yapılmış”

“Sayın Bozdağ, hakim ve savcıların sosyal medyada siyasi içerikli paylaşımlar yapmaması gerektiğini söylüyor. Ve o konuşmada ‘Böyle bir hakime davam düşerse korkarım’ diyor. Şimdi şu tabloya bir bakalım: Yeni Türkiye’nin yeni atanan hâkimi Kamil Açıkgöz tam da Adalet Bakanının anlattığı bir şekilde siyasi paylaşımlar yapıyor; Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne gitmesiyle alay ediyor.”

“Yasadışı telefon dinlemeyi savunuyor”

Yeni atanan Kamil Açıkgöz adlı hakimin yaptığı paylaşımların bununla da sınırlı kalmadığını belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

”AKP il başkanlığından getirilen ve bir tarikata mensup olduğunu bildiğimiz bu yeni hâkim neyle alay ediyor? Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, telefonunun yasa dışı bir şekilde dinlendiğini açıklıyor. Adaletin emanet edildiği bu hâkim sayın genel başkanımızın telefonunun yasa dışı bir şekilde dinlenmesine karşı çıkmak yerine ‘Tabii ki, telefonlarınız dinlenecek, sizin telefonlarınız dinlenmeli’ diye “tweet” atıyor. Siz, Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın dediği gibi kendinizi böyle bir hakime emanet eder misiniz? Ben edeceğinizi zannetmiyorum. Çünkü, 17-25 Aralıktan sonra da hiçbir AKP’li ‘Biz bu yargıya güvenmiyoruz diyerek yargıya gitmedi. Şimdi, bizim bu yargıya güvenmemizi ve buradan adalet çıkmasını bekliyorsunuz.”

“AKP’li hakimlerin isimlerini yazan site erişime kapatıldı”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, ”AKP’li hakimler”in ismini yayınlayan Memurlar.net adlı sitenin ilgili haberine erişim konulduğunu da belgesiyle açıkladı. CHP’li Yarkadaş, “Yandaş medya bu konuyu doğal olarak görmezden geliyor, merkez medyaysa korkutulduğu için yokmuş gibi davranıyor ama yine de bu ülkenin namuslu gazetecileri, onurlu gazetecileri bu konuya parmak basıyor” dedi.

 

“Salona kamera koyun”

Yarkadaş, bakanlığa bir de öneride bulundu:Mülakatlar yapılırken mülakatın yapıldığı salona mutlaka ve mutlaka bir kamera konularak kamu vicdanı da rahatlatılmalıdır. Aksi takdirde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’ne gitmesi ve bir mahkemenin varlığıyla alay eden hâkimin vereceği kararın hiçbir meşruiyetinin olmayacağını ve kamu vicdanında karşılık bulmayacağını da söylememiz gerekir.’