07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP’li Yargı Sistemi
AKP’li Yargı Sistemi

AKP’li Yargı Sistemi

Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu, Twitter hesabından ‘Sandıkta hayır diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir’ dedi. Başsavcı vekilinin paylaşımı tartışmalara neden oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cevdet Kayafoğlu, anayasa değişikliği referanduma ilişkin, “Sandıkta hayır diyecek olanlar PKK ile aynı muameleyi göze alıyorlar demektir. Küsmece yok” mesajını paylaştı. Savcı Kayafoğlu’nun tehdit paylaşımlarını, hesabı takip eden HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz da gördü.

Partili Başsavcı vekili

Kayafoğlu ayrıca “Referandumda hayır diyeceklerin dikkatine. Vereceğiniz hayır oyu aynı zamanda PKK’ya destek oyudur. Haberim yoktu demeyin” mesajlarını paylaştı. Kayafoğlu, başka bir mesajında ise HDP’lilerin tutuklanmasıyla ilgili, “HDP’lilerin tutuklanmalarına ABD ve Avrupa’dan gelen tepkilere bakarsak Türkiye doğru yoldadır. Gevşekliğin sırası değil. Anladıkları dil bu” yorumunu yaptı. Kayafoğlu’nun hesabında ayrıca AKP yanlısı paylaşımlarda bulunduğu da görüldü.

Adalet Akademisi Başkanı ndan “evet” paylaşımı

Öte yandan hâkim ve savcı adaylarının eğitim gördüğü Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil de, Facebook’taki profil resmini bir süre “evet” yaptı.

HSYK’da gördü

Başsavcı Vekili Kayafoğlu’nun Twitter hesabını HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz ile üyeler Ramazan Kaya, İsa Çelik ile HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı da takip ediyor. HSYK’nin, tarafsız olması gereken Kayafoğlu hakkında inceleme ve soruşturma başlatıp başlatmayacağı ise merak konusu… Türkiye Adalet Akademisi Başkanı, Danıştay Üyesi Yılmaz Akçil’in de Facebook hesabının profiline, üzerinde “evet, güçlü Türkiye için” yazan resim koydu. 25 Ocak’ta profilini “evet” yapan, Akçil, 3 Şubat’ta başka bir resimle bunu değiştirdi.