07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP’deki Güç Savaşında 2. Perde
AKP’deki Güç Savaşında 2. Perde

AKP’deki Güç Savaşında 2. Perde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş‘ın şikayet ettiği yandaş yazar Fatih Tezcan‘ın hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, kaleme aldığı yazısında iftirada bulunup, hakaret ettiği iddia edilen yandaş yazar Fatih Tezcan hakkında açılan dava kapsamında yakalama kararı çıkarıldı. Mahkemeye gelen Tezcan, savunmasını avukatlarıyla yapacağını söyledi. Mahkemede, Tezcan hakkındaki yakalama kararını kaldırıldı, duruşma ertelendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şüpheli Fatih Tezcan’ın www.analizmerkezi.com isimli internet sitesinin kurucusu olduğu ve sitesinde “Kadir Topbaş intihar etti” başlıklı yazı kaleme aldığı kaydedildi. Söz konusu yazıda “Kadir Topbaş’ı terör örgütüyle irtibatlı göstermeye çalışıldığ”ı ve “İBB tarafından yapılan bir arazi alım satımını FETÖ isimli örgüte para aktarımı” gibi sunulduğu iddia edildiği belirtildi.

“Kadir Topbaş hakkında FETÖ soruşturması yok”

Savcılık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazarak, Kadir Topbaş hakkında FETÖ terör örgütü üyeliği veya yöneticiliği kapsamında bir soruşturma olup olmadığının hususunda bilgi istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 29 Mart 2017 tarihinde gönderdiği yazıda, Kadir Topbaş hakkında FETÖ / PDY üyeliği ve yöneticiliğinden bir soruşturma kaydının bulunmadığını belirtti.

“Tezcan hakkında çok sayıda yakalama kararı var”

İddianamede şüpheli Tezcan’ın ifadesine başvurulmak üzere adresine değişik gün ve saatlerde gidildiği ancak adresinde bulunamadığı, UYAP ortamında yapılan sorgulamada şüpheli hakkında mahkemelerce çıkartılmış çok sayıda yakalama kararı bulunduğu vurgulandı.

İddianamede, “damadı terör örgütü üyeliğinden tutuklu bulunan müşteki Kadir Topbaş’ı toplum önünde küçük düşürmek, zan altında bırakmak, terör örgütü ile irtibatlı göstermek, İBB tarafından yapılan bir arazi alım satımını FETÖ isimli örgüte para aktarımı gibi sunmak, müştekinin damadının metal Yapı isimli şirkette ortaklığı veya yöneticiliği olmadığı halde yalan bir bilgiyi yazdığı yazıda kamuoyuna doğru imiş gibi aktardığı ifade edildi.

Bu algı üzerinden müşteki Kadir Topbaş’ın şeref, onur ve saygınlığını zedelemeyi amaçladığı, bu suretle hakaret suçunu işlediği belirtilen iddianamede, adli makamlarca soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını sağlamak amacıyla işlemediğini bildiği halde fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak atılı iftira suçunu işledi” denildi.

Tezcan hakkında 8 yıl 4 ay hapis istemi

Yandaş yazar Fatih Tezcan hakkında “Basın yoluyla iftira” ve “Kamu görevlisine karşı alenen hakaret” suçlarından toplam 8 yıl 4 aya kadar hapsi istendi.

Mahkeme iddianameyi kabul etti

İddianameyi kabul eden Bakırköy 20. Asliye Ceza Mahkemesi Fatih Tezcan hakkında yakalama kararı çıkardı ve ilk duruşmayı Mayıs ayı olarak belirledi. Yakalama kararın üzerine adliyeye gelen Tezcan mahkemede, “Şahsıma hiçbir tebligat yapılmadan yakalama kararı çıkarılması bir skandaldır. Bu yakalama kararının bizzati kendisinin yazının içerisinde geçen kripto yapı ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Davayla ilgili savunmalarımı avukatımla birlikte yapacağım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. Mahkeme de Tezcan hakkındaki yakalama kararını kaldırdı. Duruşma ertelendi.