07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 3 Ayda Tam 8 Bin Hak İhlali
3 Ayda Tam 8 Bin Hak İhlali

3 Ayda Tam 8 Bin Hak İhlali

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yılın ilk 3 ayında 7 bin 907 ihlali tespit ettiklerini açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan’da yapılan referandumda yaşanan hak ihlallerine değinerek, yürütülen kampanyalarda kamu kaynaklarının kullanımı ile ilgili eşitsizliklerin ve OHAL uygulamalarının yarattığı olumsuzlukların sonucu doğrudan etkilediğini söyledi.

Yaşananlar seçim sonuçlarının güvenilirliğine şüphe düşürdü

Yaşananların referandum sonuçlarının hakkaniyet ve güvenirliliğine şüphe düşürdüğünü vurgulayan Bilici, YSK’nin “mühürsüz oy” kararının yasayı ihlal etmenin yanı sıra karara yapılan itirazlara geçerli izahatta bulunulmadan reddedilmesinin de taraflı davranıldığı şüphesine yol açtığını söyledi. Türkiye’nin 9 aydır OHAL ile yönetildiğine dikkat çeken Bilici, bu süreçte çıkartılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) nedeniyle düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, ekonomik ve sosyal haklar ile kişi özgürlüğü ve güvenliği bakımdan mağduriyet oluşturan ihlallerin ortaya çıktığını kaydetti.

3 Ayda Tam 8 Bin Hak İhlali

İHD’nin verilerine göre bölgede yılın ilk 3 ayında çeşitli ihlal alanlarında toplam 7 bin 907 ihlal yaşandı. 2 kişi polis ve jandarma tarafından öldürüldü, 2 kişi yaralandı. Cezaevlerinde 1 kişi yaşamını yitirdi. “Faili meçhul” saldırılarda 2 kişi yaşamını yitirdi. Resmi hata ve ihlal sonucu 118 kişi yaralandı. Silahlı çatışmalarda 13 güvenlik görevlisi şehit oldu, 16’sı yaralandı. 73 silahlı militan ve 1 sivil yaşamını yitirdi. Mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu 3 çocuk yaşamını yitirdi, 5’i çocuk 10 kişi yaralandı. 18 kişi gözaltında, 33 kişi gözaltı yerleri dışında, 182 kişi cezaevlerinde işkence ve kötü muamele gördü. 13’ü çocuk 1629 kişi gözaltına alındı. 432 yetişkin ve 1 çocuk tutukland