07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 1 Günde 3 Oy Verme Skandalı
1 Günde 3 Oy Verme Skandalı

1 Günde 3 Oy Verme Skandalı

16 Nisan referandumu için yurtdışında oy kullanma işlemi bugün sona eriyor. Yurtdışı sandıklarda şimdiye kadar onlarca skandal yaşandı. Skandalların kahramanlarının ise AKP’li olması dikkat çekiyor.

İşte 1 günde yaşanan 3 skandal;

Tercih mührünü çaldı

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göreAlmanya’nın Frankfurt kentinde oyunu kullanan Adnan İ. adlı bir vatandaş mührü çaldı. AKP lehinde paylaşımlar yaptığı öğrenilen Adnan İ’nin, 9 NO’lu sandıkta oy verdikten sonra “Tercih” mührünü cebine koyup uzaklaştığı kısa süre içinde sandık kurulu üyelerince fark edildi. Siirt Eruh doğumlu kişi, peşinden giden görevliler tarafından otomobilinde mühürle birlikte yakalandı. Aynı araçta bulunan Konya Kulu ilçesine kayıtlı bir başka kişi de kimlik bilgileri tutanağa işlendi.

İşte o tutanak;

Nüfus cüzdanında farklı, pasaportta farklı TC numarası

Dün akşam saat 20.00 sularında gerçekleşen bu olaydan kısa süre önce de bir başka bir ilginç gelişme yaşandı. Frankfurt yakınlarında bulunan Hanau’dan geldiği belirlenen Gülşen A. isimli seçmen, oy kullanabilmek için hem pasaportunu hem de nüfus cüzdanını gösterdi.

Nüfus cüzdanıyla yapılan kontrolde oy hakkının bulunmadığı görüldü. Bunun üzerine pasaporttaki TC kimlik numarasına bakıldı.

Kimliği ile pasaportundaki numaraların farklı olduğu ortaya çıkan Gülşen A’nın oyunu kullanmasına izin verildi. Oysa her Türkiye Cumhuriyet vatandaşının yalnızca bir TC kimlik numarası bulunuyor.

Almanya’nın Hannover kendinde yaşanan bir diğer olayda ise Türkçe öğretmeni olan Ali Osman E, isimli sandık başkanı, sandık kurulu üyeleriyle ikinci kez kavga çıkardı.

“Feriştahına şikâyet edebilirsiniz”

Daha önce CHP’li üyeyi tehdit ettiği öne sürülen ve uyarı cezası alan kurul başkanı, bu kez engelli bir seçmenle oy verme kabinine girdi. Kendisini uyaran diğer üyelere tepki gösteren, Ali Osman E, “Feriştahına şikâyet edebilirsiniz” diye bağırdı.