07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Ve Tahliye..Hey Özgürlük
Ve Tahliye..Hey Özgürlük

Ve Tahliye..Hey Özgürlük

Anayasa Mahkemesi’nin, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vermesi sonrası Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül tahliye oldu. Sabaha karşı saat 3.17’de ve tam 93 gün sonra Erdem Gül ve Can Dündar’ı Silivri Cezaevi kapısında aileleri, Cumhuriyet çalışanları ve arkadaşları karşıladı.

Can Dündar ve Erdem Gül cezaevi önünde özgürlüğün ilk dakikalarında açıklama yaptı.

Can Dündar, “Hoş geldiniz. Kusura bakmayın bu saate kadar beklettik sizi. Geç vakit oldu, sizi de çok beklettik. Bizi de bekletenlerin niyeti 25’inden 26’sına geçmesiydi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın doğum günü kutlu olsun. Biz de evlilik yıl dönümünde içeri girmiştik, kendisine doğum günü hediyesi oldu. AYM’nin kararı basın özgürlüğünün, Saray’a tabi olmayan bir medya kurumuna bir karar verdi. Bizim ödediğimiz bedel Türkiye’de gazetecilerin ödediği bedelin yanında bir hiçtir. Bizimki bir hiçtir.Bu meslek bu haberleri yayınlayabilmek adına ölüm bedelleri ödedi. Bizimki onun yanında bir hiç. Sizler sayesinde dik durduk, sonuç aldık. Her türlü tehdide rağmen o haberleri o savunacak hale geldik.

caerdemm

Vekiller bizi yalnız bırakmadı, ailelerimiz yanımızda oldular. Onlara teşekkür borçluyuz. Ceza infaz kurulu çalışanları bize çok iyi davrandı. Herkesten yakın ilgi gördük. Şunu söylemek zorundayım, tek şey diliyordum içeri girerken o bizi tıkan kin öfke bizi zehirlemesin, biz zehirlenmedik. Mücadele etmeye çok kararlıyız. Kendimizi savunmaya devam edeceğiz. Davamız devam edecek. Biz çıktık, 30’u aşkın meslektaşımız içeride. Takipçisi olacağız. Bu toplama kampı müze olana kadar mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğiz.

İçeride gazeteci arkadaşlarımız bizi unutmayın dediler. Bu karar onlarında çıkmasına emsal olacaktır. Bunun iyi bir başlangıç olmasını ümit ediyorum.

Ankara’da yargıçlar varmış, bunu da öğrenmiş olduk.

Göreceksiniz Türkiye’de bir şeylerin değişmeye başladığını herkes görecek. Çok umutlu olarak çıkıyoruz buradan. Hiç yalnız kalmadık, yılmadık, susmadık. Yazmamamızı istediler, yazdık. Yaptığımız haberle Türkiye’nin bataklığa sürüklendiğini öne çekmeye çalıştık.

Cumhurbaşkanının El Nusra ile söyledikleri haberimizin kanıtlarını gösterdi” dedi.

Erdem Gül, “Bizim açımızdan bir hatırlatma yapacağım: Keşke olmasaydı hikayesi bu. Keşke bu tutuklamayı yapmasaydı, AYM’ye bırakmasaydı. İçeride arkadaşlarımız var , mücadelemiz devam etmeli. Asolan her türlü özgürlüğü ve barışı isteyen insanların varlığıdır. Biz diğer tutukluklardan farklı olarak gazeteci tutuklularız.” dedi.