02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Üniversitede Ensar Dayağı
Üniversitede Ensar Dayağı

Üniversitede Ensar Dayağı

Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde  Ensar Vakfı temsilcilerinin de katıldığı toplantıyı protesto etmek isteyen öğrenciler, önce özel güvenlikler tarafından tartaklandı, ardından da polis müdahale etti. Bir öğrenci baygınlık geçirirken 22 öğrenci gözaltına alındı.

KTÜ Öğrenci Konseyi tarafından Ensar Vakfı, Türk Kızılayı, KADEM, Trabzon İHH ve Trabzon Lösemi ve Engelli Gönüllüleri Vakfı’nın katılımıyla, ‘Kar Amacı Gütmeyen Toplulukların Tanıtımı’ adlı toplantı düzenlendi. KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak toplantıya,  Öğrenci Kolektifi mensubu öğrencilerin girmesine izin verilmedi…Öğrenciler özel güvenlik görevlileri tarafından tartaklandı.

1ad08cd9c4e8689db704cb42af3ba5ec

 

Özel Güvenlik ve öğrenciler arasında çıkan olaylara, yaklaşık 50 çevik kuvvet polisi müdahale etti, öğrencilerle polisler arasında çıkan arbede daha da büyüdü. Salona alınmayan öğrenciler, Karaman’da Ensar Vakfı evlerinde 10 erkek öğrenciye cinsel istismarı ve İHH’ya tepki gösterdi. ‘İHH sen katilsin, bu üniversiteye giremezsin’, ‘Üniversite değil istismara barikat’ sloganları atan grup adına konuşan bir öğrenci açıklama yaptı;

“İstismarcıları Üniversitemizde Barındırmayız”

-Biz vatandan yanayız ve insanlar ölmesin istiyoruz. İnsan gibi yaşamak istiyoruz. Onlar çocuk düşmanıdır, kadın istismarcısıdır. Bunları üniversitemizde barındırmayız. Katiller dışarı, üniversiteler bizimdir. Bu etkinliği yapmak isteyenler gençliğin gücünden korktuğu için polisin arkasındalar.

bc9248eebdf380a80dd724096e009044

Yumurtalı Protesto

Açıklamaların ardından toplantı salonuna yumurta atan öğrencilere çevik kuvvet polisi yine müdahale etti. Salona girmek için direnen 22 öğrenci, sivil polis ekiplerinin de takviyesiyle  gözaltına alındı. Çıkan arbede sırasında yere düşerek baygınlık geçiren Yasemin Irkıçatal ambulansla hastaneye kaldırıldı. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde kaldırılan Irkıçatal’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İşte o anlar;