07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Türkiye Sınıra Tank Yığıyor

Türkiye Sınıra Tank Yığıyor

Rus REN televizyonu Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri yığınağı arttırdığına ilişkin görüntüler yayınladı. REN televizyonunun yayımladığı görüntülerde Türkiye’nin Suriye sınırına bir dizi tank ve topçu bataryası konuşlandırıldığı görülüyor.

Televizyonun haberinde bu askeri varlıkların, Suriye’deki Kürtlere yönelik saldırılar için sınıra konuşlandırıldığı öne sürüldü. Görüntülerdeki tank ve silahların namlularının Kürtlerin kontrolünde bulunan Kobani’ye doğru çevrilmiş olduğu belirtiliyor.

“Türk askeri bir anda Suriye’ye girebilecek durumda”

Sputnik’in haberine göre, REN televizyonu en az altı ya da yedi tankın bekletldiğini ve buradaki Türk güçlerinin her an Suriye’ye girebilecek durumda tutulduğu öne sürüldü. Rus kanalı haberinde sınırın ‘çok hareketli’ olduğuna ve buraya askeri malzemelerin sevkine devam edildiğine dikkat çekiyor.

‘Türkiye IŞİD ile Dost”

REN TV’nin konuştu bölgedeki Kürtler ise Türkiye’yi ‘IŞİD’le dost olmakla’ suçluyor. IŞİD militanlarının yakınlardaki evlere baskın düzenlediğini ve para ile mücevher gibi değerli eşyaları aldıklarını öne sürüyor. Bazıları ise Türkiye ve IŞİD militanlarının bölgeden kaçmak isteyen yerel halka ateş açtığını ve arabalarını çaldıklarını iddia ediyor.

Ateşkes izleme merkezi: Türkiye’den 100 militan Suriye’ye geçiş yaptı

REN TV’ye konuşan Beker Ramadon, “Türk askerleri ve IŞİD militanları araçlara ateş açtığında sınıra doğru hareket eden 30 araba vardı. Aralarından birçoğu isabet aldı yandı. Teröristler, hâlâ kullanılabilecek durumda olan arabaları da alıp götürdü” dedi.

“Türk Tankları Ateş açarak Bir Evi İmha etti”

Televizyonun Cerablus’ta konuştuğu kişiler ise bölgedeki evlerin Türk tankları tarafından imha edildiğini anlattı. Kanal kameralarına eliyle yıkılmış bir evi işaret eden bir Kürt militan, “Türk tankları beş gün önce ateş açıp bir evi imha etti” ifadelerini kullandı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriye’de Cuma geceyarısı başlayan ateşkese rağmen Türkiye’den PYD’nin kontrolünde olan Tel Abyad’a ateş açıldığının birçok kanal üzerinden doğruladığını duyurmuştu.

İşte Rus REN televizyonunun yayınladığı o görüntüler;