07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Türkiye Erdoğan’ın İktidar Hırsının Bedelini Ağır Ödeyecek”
“Türkiye Erdoğan’ın İktidar Hırsının Bedelini Ağır Ödeyecek”

“Türkiye Erdoğan’ın İktidar Hırsının Bedelini Ağır Ödeyecek”

Tayyip Erdoğan’ın tavırlarının AB değerlerinin uzağında olduğunu ifade eden Alman politikacı Norbert Röttgen, Türk halkının ‘iktidar hırsının’ bedelini ağır ödeyeceğini söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Passauer Neue Presse gazetesine konuşan Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Röttgen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavırları AB değerlerinin uzağındadır. Demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları ayaklar altına alınmaktadır. Bunun AB üyeliği ile bağdaştırılması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı’nın iktidar hırsını halkın pahalıya ödemek zorunda kalacağını Avrupa Türk halkına izah etmeli” dedi.

‘İKTİDARINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN SALDIRILARI ARAÇ OLARAK KULLANIYOR’

“İstanbul’daki terör saldırılarını bir Kürt grubunun üstlenmiş olması, HDP’nin tüm yönetim kadrosunu hapise atmak için bir gerekçe oluşturamaz” diyen Röttgen, Cumhurbaşkanı’nın iktidarını güçlendirmek için ülkede yaşanan saldırıları araç olarak kullandığını iddia etti.

‘ERDOĞAN, ÜLKESİNİN AB’YE GİRMEMESİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR’

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ‘tam üyelik müzakerelerini kesme’ yönündeki kararını ise Erdoğan’ın Avrupa’ya karşı kullanacağını savunan CDU’lu politikacı, “Türkiye Cumhurbaşkanı ülkesinin AB’ye girmemesi için elinden geleni yapıyor. Bizim de bu konudaki kararı Avrupalıların değil, Erdoğan’ın vereceğini önemle belirtmemiz gerekiyor. Karar verme iradesini ondan almamız akılcı bir tavır olmaz” diye konuştu.