07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “TBMM’yi Emirle Vurdum”
“TBMM’yi Emirle Vurdum”

“TBMM’yi Emirle Vurdum”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında TBMM de bombalanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen darbe soruşturmasında o gece Meclis’i F-16 ile vuran pilotun Hüseyin Türk olduğu öğrenildi.Darbeci pilot emri kimden aldığını açıkladı.

15 Temmuz darbe girişiminde TBMM’yi vurma emrini Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim verdi. Bombayı ise bu emirle kalkan F-16 pilotu Yüzbaşı Hüseyin Türk bıraktı.Türk ifadesinde, talimatı Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a terörist Fethullah Gülen ile görüştürmeyi talep eden Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’den aldığını itiraf etti.

105 pilot gözaltında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen darbe soruşturması darbe girişiminde üss olarak kullanılan Akıncılar’ı mercek altına aldı. Bu kapsamda 4’üncü Ana Jet Üst Komutanlığında görevli olan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen 105 pilot gözaltına alındı. Bu pilotların emniyetteki sorguları yapılmaya devam ederken önceki gün sorgusu biten 5 kişi Sincan Batı Adliyesine sevk edildi. Pilotlardan Kurmay Yüzbaşı Hüseyin Türk ile Üstteğmen Halil İbrahim G. darbeye teşebbüsten tutuklanırken 3 pilot da adli kontrolle serbest bırakıldı.

TBMM’yi F16 ile bombalayan pilot Yüzbaşı Hüseyin Türk, Emniyet sorgusunda emri kimden aldığını açıkladı.Türk, KOM Dairesi ekiplerince yapılan çapraz sorguda TBMM’yi bombaladığını itiraf etti.

“Emirle TBMM’yi vurdum”

Hüseyin Türk ifadesinde, talimatı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı, Fethullah Gülen ile görüştürmeyi talep eden Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’den aldıklarını belirtti. Akın Öztürk’ün damadı olan Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş ve Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Azimetli’nin konuyla ilgili kendileriyle toplantı yaptığını kaydeden Türk, o toplantıda kendine koordinatların verildiğini belirtti. Türk ifadesinin sonunda ise “Komutanlarımın verdiği emirle hedefimde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni vurdum” dedi.