07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Tayyip’e Çay Yok” Davası

“Tayyip’e Çay Yok” Davası

Üniversitedeki çay zamlarına karşı Çiçek Abbas Filmi’nden esinlenerek, ‘Herkese benden çay, Tayyip’e yok’ yazılı pankart astıkları iddiasıyla Ege Üniversitesi’nde okuyan 3 öğrenciye Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava başladı.

Ege Üniversitesi’nde 2 yıl önce çay zamlarını protesto etmek için öğrenciler kampus içindeki kafelerde bir dizi eylem yapmıştı. Onlardan biri de İlyas Salman ve Şener Şen’in başrollerini paylaştığı Çiçek Abbas Filmi’nden esinlenerek hazırlanan bir afişti. Yemekhane önüne çay makinesi getirerek ücretsiz çay dağıtıldı. Zamma mizahi bir dille dikkat çekmek için yine filmdeki bir replik değiştirilerek ‘Herkese benden çay, Tayyip’e yok’ pankartı açıldı.

Öğrenciler hakkında cumhurbaşkanına hakaret nedeniyle dava açıldı

Polis, öğrenciler Muhammed K., Çiğdem G. ve Erdal K.’nin pankartı astıkları gerekçesiyle tutanak tuttu. Soruşturmayı yürüten savcı İzzettin Namal, öğrenciler hakkında Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri iddiasıyla dava açtı.

“Tayyip’e çay yok” davası başladı

İzmir 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz yargılanan Muhammed K., Çiğdem G. ve Erdal K. ile avukatları Emre Durukan, Arzu Hazer ile Şule Arslan Hızal katıldı. Öğrenciler hakaret suçlamalarını kabul etmedi…Pankart’Tan haberimiz yok ama hakaret içerdiğini düşünmüyoruz dediler.

tayibe-cay-yok

Polis: Ben gördüm. Bunlar astı

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru M.T., “Bu pankartı huzurda bulunan sanıklar birlikte oraya astılar, ben bizzat tanık oldum. Tutanağı Cumhurbaşkanı’na hakaret olduğunu düşündüğümüz için tuttuk. Biz amirlerimiz ve savcı beyin talimatı doğrultusunda hareket ederiz. Talimat almadığımız için o anda sanıklar hakkında işlem yapmamış olabiliriz. Aradan uzun zaman geçtiği için sanıkları niçin yakalamadığımı hatırlamıyorum” dedi.

Sanıkların avukatları diğer tanıkların da dinlenmesini talep etti. Hakim Mustafa Ali Çakır, bu talebi reddedip, karar için duruşmayı erteledi.