07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Skandal Başlık İçin Özür: Teknik Hata

Skandal Başlık İçin Özür: Teknik Hata

CNN Türk, HDP binalarına dönük saldırılarla ilgili haberi bu sabah “HDP binalarına saldırılar – Terörle mücadelede önemli rol oynuyor” alt başlığıyla servis etti. HDP Genel Merkezi yaşanan olaya tepki gösterince CNN Türk’ten özür açıklaması geldi: Teknik bir hata.

Kayseri’de askerleri hedef alan terör saldırısının ardından birçok ilde Halkların Demokratik Partisi binalarına dönük saldırılarla ilgili haberi CNN Türk televizyonu “HDP binalarına saldırılar -Terörle mücadelede önemli rol oynuyor” alt başlığıyla servis etti.

Alt başlığa başta HDP milletvekilleri olmak üzere birçok kişi sosyal medyada tepki gösterdi.

HDP Genel Merkezi twitter hesabından “Bu alt banda ilişkin bir açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CNN Türk’ten özür ve düzeltme

Tepkiler üzerine CNN Türk yazılı açıklama yaptı.CNN Türk tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pazar sabahı 08.00 haber bülteninde, “HDP Binalarına Saldırı” haberi yayınlandığı sırada asla kabul edilemeyecek bir hata ekrana yansımıştır. Hem teknik hem de operatör hatasından kaynaklı yanlışlıkla bir önceki haberin alt başlığı ile, “HDP Binalarına Saldırı” haberinin üst başlığı birlikte kullanılmış ve hata fark edildiği an yayından alınmıştır. Bu vahim hatadan dolayı özür dileriz.

Bilinmelidir ki CNN Türk, Doğan Yayın İlkeleri doğrultunda insan hakları ve demokrasiye bağlılıkla yayıncılık yapar. Aynı zamanda ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde ‘terörle mücadele’ konusunda son derece hassastır.

Gerçekten kabul edilemeyecek bu hatadan dolayı, sorumlu kişiler hakkında da gerekli işlemler başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İşte CNN Türk’ün o başlığı kullandığı haber;