07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Sizi İlgilendirmez”
“Sizi İlgilendirmez”

“Sizi İlgilendirmez”

‘Havuz Medyası’nın asker selamlama fotoğrafı TSK’ye soruldu…TSK o  asker denetleme fotoğraflarına ilişkin soruyu, “özel hayat ve soruşturmaya yönelik bilgiler gerekçesini göstererek cevaplamadı.

Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti sırasında havuz medyası çalışanı Melih Altınok ve Kurtuluş Tayiz’in tören mangası önünde çektirdikleri fotoğraflar, sosyal medyada gündeme oturmuştu.

Söz konusu fotoğraflar için Rotahaber’den Umut Yavuz, Genelkurmay Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvuruda bulundu. Dilekçede, iki ismin verdiği pozlarla ilgili olarak TSK’nin herhangi bir açıklamasının olup olmayacağı soruldu.

Söz konusu dilekçe için Genelkurmay Başkanlığı’ndan yanıt geldi. Hakim Tuğgeneral/Adli Müşavir Hayrettin Kaldırımcı imzasıyla verilen yanıt şöyle;

“Sizi ilgilendiren bir konu değil, özel hayat, soruşturmaya ilişkin bilgi istiyorsunuz”

“Başvurunuz incelendiğinde; tarafınızı ilgilendiren bir bilgi talebinde bulunmadığınız, özel hayatın gizliliğine ve adli soruşturmaya yönelik bilgiler talep ettiğiniz anlaşılmıştır. Bu nedenle; ilgi (b) Kanun’un 20 ve 21’inci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamında yer almayan başvurunuzdaki taleplere cevap verilmemiştir”

İşte Genelkurmay’ın dilekçeye verdiği yanıtın tamamı:

“İlgi (a) başvurunuz ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Diyarbakır’a yaptığı ziyaret sırasında Melih ALTINOK ve Kurtuluş TAYİZ isimli iki gazetecinin tören mangası önünde çektirdikleri fotoğraflarla ilgili olarak yargı yoluna başvurulmasının düşünülüp düşünülmediğinin tarafınıza bildirilmesini talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.”

“İlgi (a) başvurunuz incelendiğinde; tarafınızı ilgilendiren bir bilgi talebinde bulunmadığınız, özel hayatın gizliliğine ve adli soruşturmaya yönelik bilgiler talep ettiğiniz anlaşılmıştır. Bu nedenle; ilgi (b) Kanun’un 20 ve 21’inci maddeleri uyarınca bilgi edinme hakkı kapsamında yer almayan başvurunuzdaki taleplere cevap verilmemiştir.”

“İlgi (b) Kanun’un 13’üncü maddesi uyarınca kararın tebliğinden itibaren onbeş gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itiraz hakkınız bulunmaktadır.”