07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Siber Sansüre Büyük Öfke
Siber Sansüre Büyük Öfke

Siber Sansüre Büyük Öfke

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı, arama motoru Google’ın önbellekleme (cache) sistemine erişimi engelledi. Sosyal medyada oluşan büyük tepkinin ardından, TİB’in internet sitesinde yer alan ‘sansür kararı’ kaldırıldı. BTK’den bir kaynak sitenin kısa süre içinde yeniden hizmete gireceğini söyledi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bugün Google’ın eski içerikleri arşivlemesini sağlayan önbellek hizmetine erişimi engelledi. Türkiye çapında internetin yavaşlaması üzerine sosyal medyada “Google’a erişim yasaklandı mı” tartışması başladı. Tepkilerin ardından idari tedbir kararı TİB’in internet sitesinden kaldırıldı. Bakanlık ve BTK “Erişim engeli yok” derken, yetkililer TİB’in sitesinde bir süre yer alan karara değinmedi.

Saat 15.00’den itibaren özellikle Türk Telekom kullanıcıları, Google’a bağlı arama motoru, Gmail ve Youtube gibi hizmetler olmak üzere bir dizi siteye erişemediklerini bildirdiler.

Google dışında Facebook, Twitter ve Spotify gibi birçok başka siteye de ya hiç erişilemediği veya erişimin çok yavaşladığı belirtiliyor.

Şikayetlerin ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın Google’ın bir hizmetine erişimi bugün engellediği ve bu durumun diğer siteleri de etkilediği ortaya çıktı.