07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ‘Şehitlere Saygı Mitingi’nde Dans

‘Şehitlere Saygı Mitingi’nde Dans

Kayseri’de 17 Aralık’ta gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden askerler için 24 Aralık’ta düzenlenen “Şehitlere Saygı Mitingi”nde bazı vatandaşların dans ettiği iddia edilmişti.. Bu iddia sosyal medya platformlarında da hızla yayıldı. Teyit.org sitesi o görüntülerin doğru olduğunu duyurdu.

İşte Teyit.org sitesine göre o görüntülerin doğru olduğunun kanıtları;

– İddiaya konu olan videoda ise, bazı vatandaşların Diriliş Ertuğrul dizisinin müziği ile dans ediyor. Videonun çekildiği yer, mitingin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı. Kayseri Deniz Postası isimli kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen video, daha önceki tarihlerde herhangi bir paylaşım sitesine yüklenmemiş. Bu nedenle görüntülerin eski tarihli bir mitinge ait olduğu iddialarının gerçek dışı olduğunu söylemek mümkün.

-Söz konusu videodaki görüntüler ile miting sırasında farklı açılardan çekilen videolar karşılaştırıldığında da videonun çekildiği konuma ilişkin ipuçları göze çarpıyor.

-Bazı vatandaşların dans ettiği görüntülere ilişkin videonun 10. saniyesinde, arka tarafta bir binada yer alan “Milletin Başkanı” yazılı afiş, mitingin olduğu gün çekilen farklı bir videoda da görülüyor.

-Görsellerdeki bir diğer benzerlik ise, mitingde ses sistemi için kullanılan büyük hoparlörlerin durduğu yer. Aynı afiş ve ses sistemini, mitinge katılan vatandaşların sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğraflarda da görmek mümkün.

-Mitingi organize eden Milli Seferberlik Platformu Başkanı Oğuz Memiş teyit.org’a yaptığı açıklamada, görüntülerin doğru olduğunu ancak kişilerin kendileriyle bir ilişkisi olmadığını ifade etti:

“Terör olaylarına karşı bir organizasyon yaptık. Bu organizasyon şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre ileride başladı. Biz oradayken, yürüyüşün son bulacağı Cumhuriyet Meydanı’nda da ses düzeni için çalışmalar yapılıyormuş. Biz öğleden sonra 14:00 gibi yaptık. Ses kontrolleri yapılırken 10:00 civarında Diriliş müziği çalınmış ve müzik çalarken yaşlı bir amca ve 2 bayan oynamışlar. Kesinlikle bizimle ve bizim organizasyonumuz ile bir alakası yok. Müziği çalan firma ses ayarları yapmak için bunu çalmış. Görüntülerdeki polis kıyafetli kişi zaten Kayseri’de tanınan ve biraz akli dengesi yerinde olmayan bir kişidir.”

İşte o çok tartışılan “Şehitlere Saygı Mitingi”nde olduğu iddia edilen dans görüntüsü

Bu da kıyaslamanın yapıldığı aynı mitingin başka kameradan çekilen görüntüleri;