07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Saray’ın Bakanı
Saray’ın Bakanı

Saray’ın Bakanı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erdoğan’ın yaptığı doğum kontrolü açıklamasıyla ilgili “Cumhurbaşkanımız doğru kavramlara işaret ediyor” dedi.

NTV’de konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hiçbir Müslüman nüfus planlaması, doğum kontrolü gibi bir anlayışın içinde olmaz” sözleri soruldu.

İşte cevabı;

“Cumhurbaşkanımız doğru kavramlara işaret ediyor”

“Sayın Cumhurbaşkanımız bizim halk sağlığı anlamında kullandığımız doğru kavramlara işaret ediyor. Nüfus planlaması ya da doğum kontrolü lafı artık tarihe karışmış laflardır. TTB’den bazı başkanların açıklamalarını okudum, hayretler içinde kaldım. Ancak cehalet söyletir bunu insana. Onlar hala nüfus planlaması, doğum kontrolü ayakta durması gerektiğine işaret eden açıklamalar yapıyor. Bunlar devletlerin toplum üzerine nüfus etmek istediği yıllardan kalma tanımlar”.

Türkiye’yi Çinle kıyasladı

“Çin’de bu ağır biçimde yapıldı. İkinci çocuğu doğurmaya kanunen hakkınız yok. Cumhurbaşkanımızın açıklamaları bizim toplumuza uygundur. Türk toplumunun da hızlı yaşlanma riski var. Doğumu teşvik eden bir kişiyim. Buna aileler karar verir. Zorla kimseye sen çocuk doğurma ya da sen çocuk doğur denmemelidir. Aileler karar verir, bunun adına aile planlamasıdır. Aile planlaması da demiyoruz, bunun adına üreme sağlığı diyoruz. Anne ve çocuk açısından aile sağlıklı bir doğumu, çocuğu hedefleyecek bir şekilde planlamalar takipler yapabilir ama hepsi bu. Nüfus planlaması aile doğum kontrolü şeklinde konuşanlar cehaletlerini konuşturuyorlar. 30 yıl öncesini konuşuyorlar.