07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Şangay Anahtarı Putin’de
Şangay Anahtarı Putin’de

Şangay Anahtarı Putin’de

Rusya Liberal Demokrat Partisi Genel Başkanı Vladimir Jirinovski, Tayyip Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den destek beklediğini belirtti.

Rus devlet televizyonu Rossiya 1’de yayımlanan Veçer programına uydu aracılığıyla Ankara’dan bağlanan Jirinovski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdikleri görüşmeyi anlattı. “Bugün Sayın Erdoğan’la güzel, muhteşem Cumhurbaşkanlığı sarayında görüştük” diyen Jirinovski, şöyle devam etti:

TÜRKİYE KUZEYE BİZ GÜNEYE

“Bugün tarihi bir an başlıyor: Türkiye kuzeye yönelebilir, Moskova’ya doğru. Biz de güneye yönelebiliriz, Türkiye’ye doğru. Rusya 300 yıldır Avrupa ile eşit haklara dayalı ilişkiler kurmaya çalıştı, ama bir türlü olmadı. Bugün de Rusya’nın bağımsız politikaları Batı’nın hoşuna gitmiyor. Türkiye’nin de benzer şekilde Batı ile böyle bir sorunlu ilişkileri var.”

TÜRKİYE BİR GÜN NATO’DAN AYRILACAK

Sunucu Vladimir Solovyov’un, “Erdoğan sizin aracılığınızla Putin’e herhangi bir mesaj gönderdi mi?” sorusunu Jirinovski şöyle yanıtladı: “Erdoğan, Putin’den ŞİÖ’ye tam üye olmak için olumlu ilgi, destek bekliyor. Sayın Erdoğan önerilerimin hiçbirini geri çevirmedi, değerlendireceklerini belirtti. Türkiye ŞİÖ’ye üye olmak istiyor. Rusya yönetiminin Türkiye’nin kısa zamanda ŞİÖ’ye tam şekilde üye olması için yardımcı olması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye ile muhteşem ilişkilerimiz olacak. Ben inanıyorum ki Türkiye bir gün NATO’dan ayrılacak ve bizimle askeri müttefik ilişkiler kuracak, ortak askeri tatbikatlar yapabiliriz.

10 YILDA EN BÜYÜK MÜTTEFİĞİMİZ OLACAK

Türkiye’de 100 bin Rus kadın Türklerle evli. Güzel aile ortamında yaşıyorlar. Artık herkes duysun: Önümüzdeki 10 yılda Türkiye bizim en başlıca ortağımız ve müttefikimiz olacak. Bunu Türkler istiyor. Bizim de bunu desteklememiz lazım. 600 yıl süren Rus-Türk savaşlarını Batı kışkırttı. Kötü yıllar artık geride kalmalı.”

Jirinovski, Sunucu Solovyov’un, “Bir yabancı ülkenin muhalif parti liderinin bir başka ülke başkanıyla görüşmesi sıradan bir olay değil. Ziyaretiniz Rusya yönetiminin özel talimatı bağlamında mı gerçekleşti?” sorusuna da şu cevabı verdi:

“Bu ziyaret ben ve partimin özel girişimiyle gerçekleşti. Kremlin’den bu konuda istek gelmedi. Tabii ki Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ayrıca diğer yetkililerin haberi vardı. Erdoğan’la görüşmek için çok ısrar ettik, hemen olmadı tabii ki.”