07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Paris Suikastında Şüpheli Ölüm
Paris Suikastında Şüpheli Ölüm

Paris Suikastında Şüpheli Ölüm

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez suikastının sanığı Ömer Güney’in hayatını kaybettiği açıklandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te, 9 Ocak 2013’te Kürt Enformasyon Merkezi’nde PKK bağlantılı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i öldürme suçuyla tutuklu bulunan tek sanık olan Ömer Güney (34) öldü. 5 Aralık tarihindeki duruşması ertelenen ve davasının görülmesine 36 gün kala ölen Güney’in uzun süredir ciddi sağlık sorunları yaşadığı biliniyordu.

paris

BEYNİNDE TÜMÖR VARDI

Güney’in beyninde bir tümör vardı ve daha önce de hastaneye sevk edilmişti. Güney’in belli bir süredir durumunun ağırlaşması nedeniyle hafta başında tahliye talebinde bulunduğu da edinilen bilgiler arasında.

MİT İDDİASI 

Paris cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) rolü olduğuna yönelik iddialar gündeme gelmişti. 3 kadının öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yöneten Paris savcılığı kaynakları, Fransız basınına “MİT’in öncelikli olarak Sakine Cansız’ı hedef alan cinayetin tasarlanış ve hazırlanış aşamasına katıldığını düşündüklerini” söylemişlerdi ancak kaynaklar, ‘MİT ajanlarının bu cinayete amirlerinin emriyle doğrudan ya da MİT’in imajını bozmak amacıyla MİT yönetiminden habersiz veya barış sürecine zarar vermek amacıyla katıldıklarına dair yeterli kanıt olmadığının’ da altını çizmişti.

DAVA NEDEN ERTELENDİ ?

Öte yandan Cansız, Doğan ve Şaylemez’in aileleri tarafından yapılan ortak açıklamada, durumdan Fransız makamlarını sorumlu tuttu. Açıklamada, suikastlarla ilgili soruşturmanın 2015 yılında tamamlandığı ve Fransız makamların Güney’in sağlık sorunlarından haberdar olduğu hatırlatılarak, “Neden 2017 Ocak ayı beklendi? 5 Aralık tarihi bilinçli olarak mı 23 Ocak 2017’ye ertelendi” denildi.