07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Panama Köstebeği Yakalandı İddiası
Panama Köstebeği Yakalandı İddiası

Panama Köstebeği Yakalandı İddiası

Panama merkezli dünyanın en büyük ‘off-shore’ hukuk danışmanlık şirketlerinden Mossack Fonseca’da çalışan bir bilgisayar uzmanı çok sayıda gizli belgeyi sızdırdığı iddiası üzerine Cenevre’de gözaltına alındı.

İsviçre’nin Fransızca yayın yapan Le Temps gazetesinin ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, çok sayıda gizli belgeyi sızdırmakla suçlanan bilgisayar uzmanının geçici olarak gözaltına alındığını yazdı. Sputnik’in aktardığı habere göre Cenevre Kantonu Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ), birçok kişi ve şirketin off-shore yatırım faaliyetlerini ortaya çıkaran ‘Panama Belgeleri’ni yayımlaması, birçok ülkede yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep olmuştu.

‘Panama Belgeleri’ olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla ‘off-shore’ şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

 

Panama belgelerinde Türkiye’den de çok sayıda işadamı ve şirketin de açıklanan off-shore hesaplarda paralarının olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Bu off-shore hesaplar üzerinden Türkiye^deki mal varlıklarını kaçırmak ve vergi ödememekle suçlanan isimler arasında AKP ve Erdoğan’a yakın isimler de vardı.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve ‘vergi cenneti’ olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki ‘off-shore’ şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.