07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Önce Suçlu Yarat Sonra Delil Uydur
Önce Suçlu Yarat Sonra Delil Uydur

Önce Suçlu Yarat Sonra Delil Uydur

Cumhuriyet ablukasında tutuklama gerekçeleri belli oldu. Hakimlik tutuklama gerekçesinde, Cumhuriyet Gazetesi’nin pek çok haber ve manşetinde FETÖ ve PKK silahlı terör örgütünün propagandası sayılabilecek ve örgüt lehine algı oluşturabilecek haberlere yer verdiğini belirtti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gazetenin 17 Temmuz tarihinde, “Sokaktaki tehlike” manşeti ile çıktığını belirten hakimlik, “Demokrasisine sahip çıkan darbe tehditini püskürtmek için sokaklara inip geleceğine sahip çıkan millet üzerinden toplumu kalıplaştırmaya neden olabilecek haberde Cumhurbaşkanımızın tanka asılan posterinin manşet yapılarak sokağa çıkıp demokrasisine sahip çıkılma hadisesinin tehlike olarak görüldüğü..” ifadeleri kullanıldı.

cumhuriyetttt

 

“Sübliminal mesaj verdi” İddiası

Kadri Gürsel’in 12 Temmuz 2016 tarihli “Erdoğan babamız olmak istiyor” başlıklı yazısına da yer verildi. Gürsel’in yazısında sübliminal mesaj verdiği anlatılan kararda, “Seçimle gelen Cumhurbaşkanı’na karşı ayaklanma ve buna benzer gayri meşru bir yöntem önerildiği” denildi.

Gazetenin yayın danışmanı ve köşe yazarı Kadri Gürsel, yazısıyla subliminal mesaj verdiği iddiasını reddederek, “Ben sübliminal mesaj vermedim. Ne yazdımsa doğrudan yazmışımdır. Bu bir mizah yazısıdır. Buradan darbeyi meşrulaştıran nasıl bir mantık üretildiğini hayretler içerisinde görüyorum. Sayın bilirkişinin bu maksatla yazılan yazılarımı bu şekilde yorumlamasını talihsizlik olarak görüyorum” dedi.

Hürriyet’ten Damla Güler’in haberine göre; Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan FETÖ ile ilgili yazılarda, ‘terör örgütü’ denilmediğine dikkat çekilen kararda, “Bu şekilde tüm şüphelilerin Cumhuriyet Gazetesi’nin süreklilik arz eden bu terör örgütlerinin reklam ve propagandasını yapma faaliyetlerinden sorumlu oldukları ve üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphe altında bulundukları kanaatine varılmıştır” denildi.

FETÖ’den Yargılanan Savcı 

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu , gazetenin her alanında saygın ve hukuka uygun hareket eden kişilerin çalıştığını söyledi. 4-5 manşeti baz alarak savcının kendilerini nasıl suçlayabildiğini soran Sabuncu, “Bu savcı FETÖ/PDY’den yargılanmaktadır. Böyle bir kişinin etrafında bulunduğu on kişi ile koskoca Cumhuriyet gazetesinin hepsine dahil olması beni kahretmektedir. Suçlamaları reddediyorum” dedi.

Balbay’ın Tweeti Delil 

Eski Cumhuriyet Gazetesi yazarı CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın attığı, “Cumhuriyet’te fetöcülükten Kürtçülüğe kadar her şey serbest, CHP Milletvekili olarak yazı yazmak yasak” twitine de kararda yer verildi. Hakimlik bu twit için, “Söz konusu gazetenin terör örgütleri tarafından kullanıldıklarının bir delili olduğu” yorumunu yaptı.

balbay

Oray Eğin de Delil

Oray Eğin’in 22 Kasım 2015’te “Aşk tesadüfleri sever” yazısı da delil d,ye soruldu. Yazıda gazetenin FETÖ’ye destek olduğunu, yönetimde değişiklikler olduğunu, Fuat Avni aracılığıyla destek verildiği yazılmıştı.

Musa Kart Kendimi Karikatürün İçinde Hissediyorum

Karikatürist Musa Kart savunmasında, 35 yıldır karikatür çizdiğini ve yaşadığı olaylardan bir karikatür çıkardığını söyleyerek, “Şu anda kendimi bir karikatürün içinde hissediyorum. Savcılık çok ağır bir ithamda bulundu. Yaptığım karikatürler PKK ve FETÖ’ye çok ağır şekilde eleştiriler yapıyorsa bu gazetenin örgütle bağlantısı olamaz. Türkiye’de bir kanaat oluşturulmaya çalışılıyor. Lütfen bu kanaati dağıtın” dedi