07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » O “Mat” Kafa: Santranç Haram
O “Mat” Kafa: Santranç Haram

O “Mat” Kafa: Santranç Haram

Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh verdiği fetvada İslam dinine uygun olmadığı, zaman kaybı olduğu ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle santrancın yasaklanmasını istedi.

İşte Suudi başmüftünün fetvası ve santrancın o “Mat” kafa ile imtihanı;

-Satrancı ‘haram’ ve ‘vakit kaybı’ olarak niteleyen Suudi Arabistan Başmüftüsü, “Oyunu oynayanlar arasında düşmanlığa yol açıyor” dedi ve ekledi;”İslam dinine uygun değil,zaman kaybına neden oluyor ve kumara teşvik ediyor.Haramdır”

-Irak’ın en önemli Şii din adamı Ayetullah Ali el-Sistani de daha önce satrancın yasaklanması gerektiğini söylemişti.

– Satranç oyunu, 1988’e kadar İran’da da ‘haram’ olarak kabul edildiği için yasaklanmıştı. Ancak İran’ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni, kumar oyunu olarak kullanılmadığı sürece satranca izin verileceğini söylemişti. İran’ın şimdi uluslararası turnuvalara katılan bir ulusal satranç federasyonu da bulunuyor.

Dünya şaşkınlıkla izliyor

İşte santranç fetvasına dünyadan tepkiler;

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi

“Satrancı yasaklamaya yönelik adımlar şaşkınlıkla karşılanıyor. 7. yüzyılda bugün İran’ın bulunduğu toprakları fetheden Müslümanlar satranç oyununu benimseyip Avrupa’ya kadar taşımışlardı. Müslüman din adamları satrancı şanstan çok beceriye dayalı bir oyun olduğu için kumardan ayrıştırmıştı.”

BBC’ye konuşan İngiltere satranç şampiyonu Nigel Short

“Büyük bir trajedi. Satrancın toplum için bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Ayetullah Humeyni bile zamanında satrancı yasaklayarak aşırıya kaçtığını kabul etmişti”