07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » MHP’de Delegeler “Seçim” dedi
MHP’de Delegeler “Seçim” dedi

MHP’de Delegeler “Seçim” dedi

MHP’de aylardır beklenen gün geldi, çattı. Tüzük kurultayı, Ankara’daki Büyük Anadolu Oteli’nde toplanıyor. Salona sadece delegeler alınırken, genel başkan adayları Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan salondaki yerini aldı. Delegeler “seçim” dedi.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin görevlendirdiği Çağrı Heyeti’nin topladığı MHP 6. Olağanüstü Kongresi için çok sayıda delege, Büyük Anadolu Oteli’ndeki yerini aldı.

Salona gelen ilk genel başkan adayı Ümit Özdağ oldu. MHP’de genel başkan adayı olan Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sait Gönen protokol sırasında yan yana oturdu.

MHP’lilerle polis arasında gerilim

MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan’ın salona girişi sırasında yanında bulunan MHP’liler üstlerini aratmak istemedi. Bunun üzerine partililer ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Bir diğer aday Meral Akşener de salona “Başbakan Meral” sloganları ile girdi. Atılan slogan diğer genel başkan adayları arasında rahatsızlık yarattığı görülürken, kısa bir gerginlik yaşandı.

Akşener’e yakın Musavvat Dervişoğlu divan başkanı seçildi

MHP’de aylardır tartışma konusu olan kurultay 752 delegenin imzasıyla resmen başladı. Kurultay’ın başlamasıyla birlikte Divan Kurulu seçimine geçildi. Divan başkanlığı için iki ayrı aday ve liste bulunuyordu. Adaylardan birini Meral Akşener, diğerini de Sinan Oğan destekliyordu. İki genel başkan adayı bir süre görüştükten sonra uzlaştılar ve Meral Akşener’in desteklediği Musavat Dervişoğlu tek aday olarak girdiği divan başkanlığı seçimini kazandı.

Tüm Önergeler kabul edildi

Muhaliflerin kurultayında, tüm önergeler oy birliği ile kabul edildi. Kurultayda tüzükte 13 madde değişti. Olağanüstü kurultayda genel başkan seçiminin önü açıldı. Olağanüstü Büyük Kongrenin 10 Temmuz 2016 tarihinde Arena Spor Salonu’nda yapılması oy birliğiyle kabul edildi.