07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Mehmet Cengiz’e Özel ÇED Raporu
Mehmet Cengiz’e Özel ÇED Raporu

Mehmet Cengiz’e Özel ÇED Raporu

 Artvin Cerattepe’deki maden karşıtı mücadele sürüyor. Son karar mahkemenin. Mahkeme kararını verene kadar maden çalışmalarının durdurulduğu açıklandı. Ancak ÇED raporundaki skandal detay, tartışmayı daha da alevlendirecek gibi. Raporda bölgeye özgü Kafkas Arıları görmezden gelindi.

Rize İdare Mahkemesi 2014 sonunda verdiği kararla, bakır ve altın madeninin ÇED raporunu iptal etmiş, “projenin yeri hatalıdır” vurgusu yapmıştı. Ancak ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklikle AKP’ye yakın Cengiz Holding’e yeni bir rapor verilmiş bunun üzerine yöre halkı direnişe geçmişti. Ayrıca son ÇED raporunun da yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, yine Rize İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

ÇED Raporunda Cengiz Holding’e Kıyak

Cumhuriyet Gazetesi’nden Yusuf Özkan’ın haberine göre, Dava dilekçesinde, son ÇED raporundaki çarpıklıklara değinilirken ilginç veriler paylaşıldı. Rapora göre, Artvin’de en sık görülen bulaşıcı hastalıkların kuduz, tüberküloz ve anjin olarak sıralandığı belirtilerek “Muhtemelen başka bir ÇED raporundan kopyalanan bu tespitin Artvin’le ilgisi yok” denildi. Yine raporda, Artvin yerine ilçesi olan Murgul’un doğal güzelliklerinin sıralandığı anımsatılarak proje Artvin merkezde yorumu yapıldı.

Bölgeye Özgü Kafkas Arıları Yok Sayıldı

arı

Raporda, bölgeye özgü Kafkas ırkı arıları görmezden gelindi.

İşte rapordaki o bölüm;

-Raporda Artvin’in Kafkas arı ırkının gen merkezi olduğu, ildeki koloni sayısının 104 bin 525 adet olduğu, yılda 891 ton bal üretimi yapıldığı, ilde yaygın arıcılık yapılmasına rağmen proje alanı olan Cerattepe ve çevresinde herhangi bir arıcılık faaliyetine rastlanmadığı, bilgisi yer almaktadır.”