07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Mehmet Abi Ne Oluyor?”
“Mehmet Abi Ne Oluyor?”

“Mehmet Abi Ne Oluyor?”

15 Temmuz gecesi yaşanan hareketliliğin nedenini öğrenmek isteyen AKP’liler bilgi almak için AKP Genel Başkan yardımcısı Şaban Dişli’nin darbeci kardeşi Mehmet Dişli’yi  telefonla aramış. Dişli de “Küçük bir kalkışma oldu ama bastırıldı” karşılığını vermiş.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’nin iddiasına göre işte o gece yaşanan telefon trafiği;

“15 Temmuz gecesi en çok aranan, telefonu en çok meşgul olan, telefonu en çok çalan isimlerden biri, darbenin kilit isimlerinden Mehmet Dişli’ydi.

Ancak o gece Mehmet Dişli’nin telefonlarını sadece darbeciler aramamış. Hatta darbeciler kadar arayan AK Partililer de var. AK Partililer arayıp, darbenin gidişatı hakkında bilgi almamışlar.

“Mehmet Abi ne oluyor?”

İstanbul’da askeri hareketlilik başlayınca… Tanklar Boğaziçi Köprüsü’nü tutmaya, şehrin üzerinde savaş uçakları uçmaya başlayınca… Ses hızını aşan F-16’lar başkent semalarında görününce… Bu hareketliliğin nedenini öğrenmek isteyen AK Partililer telefonlara sarılıyor. “Asker tanıdığı olan var mı?” diye birbirlerine soruyorlar. AK Partililerin aklına gelen ilk isimlerden biri Genelkurmay Strateji ve Dönüşüm Daire Başkanı Tümg. Mehmet Dişli oluyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi olması, uzun süre karargâhta görev yapması nedeniyle Mehmet Dişli, AK Parti çevrelerinde tanınan bir isim. “Mehmet abiye soralım” diye Mehmet Dişli’nin telefonlarını çevirenler heyecanla soruyor; “Abi ne oluyor?”

“Küçük bir kalkışma oldu ama bastırıldı”

Mehmet Dişli o gece kendisini arayan telefonların hepsine cevap veriyor. Arayanların kimi, “Ne oluyor?” diye soruyor. Kimi askeri hareketliliğin nedenini merak ediyor. “Darbe mi oluyor?” diyeni de çıkıyor. Mehmet Dişli soğukkanlı bir şekilde, “Küçük bir kalkışma oldu ama bastırıldı” karşılığını veriyor. Dişli’nin telefonlarını açıp, güven veren bir sesle kalkışmanın bastırıldığı haberini vermesi AK Partilileri rahatlatıyor. Daha darbenin ilk saatlerinde birbirlerine, “Rahat olun. Askeriyeden öğrendik. Küçük bir kalkışma olmuş ama bastırılmış” haberini veriyorlar. ”