07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kütahya’da Tehlikeli Gerginlik

Kütahya’da Tehlikeli Gerginlik

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, bir inşaatta Türk Bayrağı yakıldığı iddia edildi.Söylenti üzerine Kütahyalılar sokağa döküldü. Gece boyunca süren gerilim polis müdahalesiyle sona erdi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Dağçeşme Mahallesi’ndeki TOKİ inşaatında, Doğu illerinden çalışmaya gelen işçilerce Türk Bayrağı yakıldığı ve olayla ilgili 3 kişinin polis tarafından gözaltına alınıp karakol binasına götürüldüğü iddiası ilçede hızla yayıldı.

2086783

İddialar üzerine çok sayıda vatandaş ilçe polis merkezi önünde toplandı. Slogan atan vatandaşlarbu kişilerin kendilerine verilmesini istedi. İlçede gerginliğin yükselmesi üzerine Kütahya’dan ve çevre ilçelerden çok sayıda emniyet mensubu bölgeye sevk edildi. Kütahya Emniyet Müdürü Vekili Hasan Çevik de ilçeye gitti. Polisler, Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Kutahya'nin Tavsanli ilcesinde, insaatta Turk Bayragi yakildigi iddiasi uzerine gece yasanan gerginlik polis mudahalesiyle sona erdi.

Karakola taş ve şişelerle saldırdılar

Polis merkezi önüne toplanan öfkeli kalabalık tarafından binaya şişe ve taş atıldı. En az 1 polis memuru yaralandı. 112 ambulansını gören kalabalık, “Gözaltındaki işçileri kaçıracaklar” diye aracı binaya yaklaştırmadı. Dağılmayan kalabalığa saat 03.00 sıralarında biber gazıyla müdahale edildi.

İşçilerin kaldığı bina ateşe verildi

Bayrak yaktigi iddia edilen iscilerin barakalari atese verildi

Polisin müdahalesiyle karakol çevresinden uzaklaşan kalabalıktan ayrılan bir grup, TOKİ inşaatlarının bulunduğu yere giderek işçilerin kaldığı barakaları ateşe verdi. Yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu söndürüldü. Ekiplerin söndürdüğü yangında barakalar kullanılamaz hale geldi. Yaşanan olaylardan sonra polisin müdahalesi ve uyarıları sonucu grup tamamen sakinleştirilip dağıtıldı. İlçede hayat normale döndü.

Vali: Bayrak yakılmadı

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, kesinlikle bayrak yakma olayının söz konusu olmadığını belirterek, “İnşaatta kaynak çalışması yaparken çıkan kıvılcımlardan dolayı yangın çıktı. Çıkan bu yangında binada asılı bulunan Türk bayrağı da yanmış. Olayda kesinlikle her hangi biri tarafından bayrak yakılması söz konusu değildir. Vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.